Bugünkü
Takvim

Dünyaca ünlü haber ajansı geçti! Türklerin gururu Kangal köpekleri

Sivaslıların ve Türkiye'deki köpekseverlerin hayranlıkla baktığı Kangal köpekleri dünya basınında da sık sık yer alıyor. Son örneği de Amerika Birleşik Devletleri Merkezli dünyaca ünlü haber ajansı Associated Press'ten geldi. Ajans "Türklerin gururu sürü bekçisi Kangal köpekleri" diye yer verdiği Kangal köpeklerinin birbirinden güzel fotoğraflarını da servis etti.

Haberde Kangal köpeklerinin koyu renkli ağzı ve kulaklarıyla ayrı bir cins olarak tanımlandırıldığı belirtildi.

Kangal köpeklerinin geçmişinin binlerce yıl önceye dayandırıldığı ve "Anadolu aslanları" olarak ifade edildiği belirtildi.

Associated Press'in haberinde Sivas'ın meşhur Kangal köpekleri için dikkat çeken bir diğer ifade ise "Hızlı, çevik, çevik, güçlü ve akıllı. Aynı zamanda onu diğer köpek ırklarından ayıran kurt benzeri bir görünümü var." oldu.

Kangal köpeklerinin büyük kafataslı olduğu ve genellikle hayvan sürülerini korumak için kullanıldığı ifade edilirken kişisel koruma için de tercih edildiği ve köpekler arasında en güçlü ısırıklara sahip bir tür olduğu yer aldı.

Associated Press'in çekim yaptığı ve Hüseyin Yıldız'a ait olan çiftliğin Ankara'nın 450 km doğusunda yer aldığı belirtilirken erkek köpeklerin birbirlerinden ayrı tutulduğu da ifade edildi.