Dünya 256 yaşına kadar yaşadığı Li Ching-Yuen'ı konuşuyor

Uzun yaşam veya sonsuzluk insanlığın yüzyıllardır merak ettiği kavramlardan biri. Peki uzun yaşamında sırrı nedir? Ölümsüzlük var mıdır? Bu soruların yanıtları bilinmez ama kaynaklar, Çinli Li Ching-Yuen'ın 256 yaşına kadar yaşadığını iddia ediyor. 100-150 değil, Çinli Li Ching-Yuen tam 256 yaşına kadar yaşadı. Gelin 256 yaşına kadar yaşayan Li Ching-Yuen'in sırlarına bakalım.

Çinli bir bitki bilimci, dövüş sporcusu ve taktik veren olan Li Ching-Yuen, 1736'da doğduğunu söylese de kayıtlarda 1677 olarak gözüküyor. Bu doğum tarihlerine göre 1933 yılında öldüğünde ya 197 ya da 256 yaşında olması gerekiyor. İki halde de dünyanın en çok yaşayan insanı.

BİR İNSAN EN FAZLA NE KADAR YAŞAR?

Peki bir insanın 200 yıldan fazla yaşamış olabileceği ihtimali hakkında ne düşünürsünüz; hem de geçmişte? Gerçekten insanlar bu kadar uzun yaşayabilir mi?

Öyleyse 256 yıl yaşadığı iddia edilen Çinli Li Ching-Yuen'in hikâyesine göz atmaya ne dersiniz?

GALERİ DEVAM EDİYOR

1930'da New York Times gazetesinde yayımlanan bir makalede Chengdu Üniversitesi'nden profesör Wu Chung-chieh, Çin İmparatorluk kayıtlarında 1827 yılında 150. yaş gününü kutlayan Li Ching-Yuen isimli bir adamın bilgilerine ulaştığını iddia etti. İddiaya göre Li 1677 yılında dünyaya gelmişti!

Üstelik iddiaya göre, 1877 yılında Li Ching-Yuen'in 200. yaş gününü ulaştığını gösteren belgelere de ulaşıldı.

1928 yılında ise bir New York Times muhabiri, Li'nin komşularının, kendileri henüz çocukken, Li'yi yaşlı bir adam olarak tanıdıklarını iddia etti. Üstelik, yaşlı akrabalarının da Li'yi yetişkin bir adam olarak tanıdıklarını yazdı.

Kendisi hakkında söylenenlere göre Li Ching Yuen 10 yaşında aktarlığa ve şifacılığa başladı.

Bu yaştan itibaren dağlık bölgelerde şifalı bitkiler toplamaya ve bu bitkilerin faydalarını yaşam süresine etkisini öğrenerek kendini mesleğinde geliştirdi.

Yaşadığı bölgedeki efsanelere göre, Li çocukluğunda okuma yazma öğrenmişti ve henüz 10 yaşındayken Kansu, Shansi, Tibet, Annam, Siam ve Mançurya'yı bitki toplamak adına gezdi.

Yaşamının "ilk yüzyılı"nda da aktarlığa ve şifacılığa da devam etti.

DİĞER GALERİLER