Vav TV İzle

Dün 49 dereceyle sıcaklık rekoru kırılan Şırnak Cizre'de bugün de 45 derece sıcaklık nedeniyle sokaklar bomboş

Şırnak Cizre tarihinin en sıcak günlerini yaşıyor. Meteoroloji verilerine göre dün termometrelerin 49 dereceyi gösterdiği Cizre'de son 60 yılın sıcaklık rekoru kırılmıştı. Cizre'de bugün de termometreler 45 dereceyi gösterirken vatandaşlar olumsuz etkilenmemek için 11-17 saatleri arasında evlere kapanırken esnaf ise kepenk kapatıyor.

Meteoroloji ölçümlerine göre 20 Temmuz 1998 yılında termometrelerin 48,5 dereceyi gösterdiği Cizre'de son 60 yılın en sıcak günleri yaşanırken, dün termometreler 49 dereceyi göstermiş ve Cizre kendi rekorunu 23 yıl sonra kırmış oldu.

Cizre'de hava sıcaklığının 50 dereceye ulaşması nedeniyle vatandaşlar sabah 11.00 ile 17.00 saatleri arasında dışarıya çıkmamaya özen gösteriyor.

SOKAKLAR BOŞ KALDI
İlçede esnaf, sabah açtığı iş yerlerini saat 11.00 gibi kapattıktan sonra 17.00'ye kadar evinde istirahat ediyor. Kavurucu sıcaklıkta evlerinde klima ortamında dinlenen vatandaşlar, gün ortasında dışarı çıkmamaya özen gösteriyor.

Bu nedenle ilçede 11.00 -17.00 arası çarşıda neredeyse in cin top oynuyor. Son zamanların en sıcak yaz ayı ve yaz günlerini yaşayan Cizre'de vatandaşlar sıcak havaya rağmen bayram ziyaretlerini gerçekleştirmeye çalışıyor.

Cadde ve sokaklarda parmakla sayılabilecek kadar insanın dışarıda olduğu kent merkezinde vatandaşlar güneş ışınlarından korunmak için gölge ve serin yerlerde beklemeye ve dinlenmeye özen gösteriyor.