"Dostluğun Fırçasından Eyüp" Sergisi Açıldı

Türk ve Fransız ressamların, Pierre Loti Tepesi'nden Haliç'i çizdikleri resimlerden oluşan ''Dostluğun Fırçasından Eyüp'' isimli sergi açıldı.

Eyüp Belediyesi ile İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı işbirliğiyle Eyüp Belediyesi Sergi Salonu'nda gerçekleştirilen serginin açılışında konuşan Eyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu, Pierre Loti'nin toplum tarafından daha fazla tanınmasıyla daha fazla sevileceğine inandığını dile getirdi.

Fransızların da Pierre Loti'nin Türkler hakkındaki düşüncelerini daha yakından öğrendikçe Türklere bakışlarının daha da gelişeceğini kaydeden Kavuncu, ''Proje kapsamında yapılan ortak puzzle resim, bana göre insanlığın bir resmidir. Her insan, insanlığın tablosunda kendisini en iyi şekilde ortaya koyarsa, barışı ve mutluluğu sağlamak mümkün olacaktır'' diye konuştu.

Eyüp'te bir tepeye Pierre Loti gibi önemli bir insanın isminin verilmesinden mutluluk duyduğunu belirten Kavuncu, buna benzer bir uygulama olarak Eyüp Sultan isminin de Rochefort kentinde anılmasını arzuladıklarını dile getirdi.

Kavuncu, ''Biz bugün bir başlangıç yaptık, umarım bütün dünya bu paylaşımın bir parçası haline gelir'' dedi. Pierre Loti'nin doğduğu Fransa'nın Rochefort kenti Belediye Başkan Yardımcısı Jean Andre Lecru da tüm dünyanın kardeşliğe ihtiyacı olduğunu ve sanatçıların bu kardeşliği ortaya çıkarabileceklerini kaydetti.

DİĞER GALERİLER