Çizgi filmlerdeki şiddet çocukta sinir yapıyor!

Çizgi film izlemeden büyüyen çocuk var mı? 40’lı yaşların üzerinde olanlar arkadaşlığı, paylaşmanın önemini, aile sıcaklığını ve doğayı sevmeyi daha çok çizgi filmlerden öğrendi. Ama şimdiki çizgi filmler o kadar da masum değil...
Amerika’da yapılan bir araştırma, artık çizgi filmlerin çocuklara ‘hayatın belli başlı erdemlerini’ öğretmek yerine, ağırlıklı olarak şiddetle tanıştırdığını ortaya koydu.

SÖZ DİNLEMİYORLAR

Seattle Çocuk Hastanesi Araştırma Enstitüsü’nden Dr. Christakis ve Frederick Zimmerman, 330 çocuk üzerinde yaptıkları araştırmada, şu gerçekle karşılaştı: Okul öncesi dönemde şiddet içerikli programlar izleyen çocuklar, ileride yaşıtlarına göre üç kat daha agresif oluyor!

Araştırma, özellikle erken dönemde şiddet içerikli programları izleyen çocuklarda okul döneminde hile, kötü davranma, itaatsizlik, agresiflik ve vicdan azabı çekmemek gibi davranışların ağırlıklı görüldüğü ortaya çıkardı. Zimmerman Kardeşler, yaptıkları araştırmadan yola çıkarak şunları söyledi:

TV BAŞINDA 18 BİN SAAT

“Şiddet içerikli çizgi filmlerde ‘kahramanlar’ dövüşüyor ve şiddet içerikli davranışlarla şahlanıyor. Çizgi filmlerdeki bu durum, çocuklara şiddetin eğlenceli olduğunu öğretiyor.”

DİĞER GALERİLER