Bugünkü
Takvim

Binbir surat Lütfi

Lütfi Bayram (33), bir özel dedektif. Altı yıldır yaptığı mesleğinde girmediği kılık, çözmediği vaka, karşılaşmadığı gariplik kalmamış. Orduda görevliyken tanıştığı istihbarat virüsü, kanına öyle bir girmiş ki, önce memleketi Malatya’da, sonra da İstanbul’da adeta bir gizem adamı olmuş çıkmış. Dedektif olduktan sonra, insanların kan gruplarını bile tahmin eder hale gelmiş, yaptığı karakter tahlilleri ise tam isabet. Örneğin benim kan grubumu bir defada tahmin etmesi, kişiliğime yönelik tespitleri ne yalan söyleyeyim çok etkileyiciydi.

Sadece bu değil; karşısındaki insanın uyuşturucu, alkol kullanıp kullanmadığını bir görüşte anlayabiliyor ve o insanları ayırt etmenin kendisi için gündüz ve gece gibi net olduğunu söylüyor Lütfi Bayram. Vadi Dedektiflik adlı şirketiyle sosyeteye de, kişilere de, kurumlara da, bankalara da, otomobil şirketlerine de hizmet veriyor. Aldatılan kadınlar, aldatılan erkekler, evlerine hırsız girenler, dolandırılanlar onun kapısını çalıyor. Bir süre önce dünyanın önemli otomobil üreticilerinden biri, kayıp otomobillerini bulma görevini bile ona vermiş. Türkiye’nin önemli bankaları borçlularını bulmak için Mecidiyeköy’deki bürosunun kapısını aşındırıyor.

- Nasıl başladınız bu işe?

- 1990’lı yılların sonunda askeriyedeydim. Orada istihbaratı ve psikolojiyi çok iyi öğrendim. Esas işim bilgisayar teknisyenliği, 1996’dan beri bilgisayar sektörüyle ilgili bütün süreçlerde yer aldım. İşe ilk olarak memleketim olan Malatya’da başladım. Başlamadan önce hukuki prosedürü öğrendim, sınırlarımızı kavradım. Malatya’da daha çok dolandırıcılık, cinayet, hırsızlık, icra, sahtecilik ve aldatılma dosyaları geliyordu. Orada üç yıl dedektiflik yaptıktan sonra İstanbul’a geldim. Burada her tür kılığa giriyoruz, kimse tanımıyor.

- Burada ne tür vakalarla karşılaşıyorsunuz?


- Ben bu işi sadece para kazanmak için yapmıyorum, öncelikle zevk aldığım için yapıyorum. Mesela 18-20 saat arabada hiç kalkmadan oturduğumu bilirim, hem de kış ayında. Eşini aldatan birini izliyordum. Evinin önünde tam 20 saat bekledim, bir damla uyku uyumamıştım. Çünkü bize işi veren eşi, bu işin üç günlük bir iş olduğunu söylemişti. Yani ‘Kocamı bu üç günde o kadınla yakaladınız yakaladınız,’ diyor. O vakada koca, yurtdışından sevgilisini üç günlüğüne getirtmişti.


- İşi alırken nelere dikkat ediyorsunuz?

- Her şeyden önce bir sözleşme yapıyoruz ve bize işi ısmarlayan kişinin vekaletini alıyoruz. Herhangi bir yakalanma ve fark edilme durumunda, bunu kendi başımıza yapmadığımızı ve kanunlara uygun olarak yaptığımızı ispatlamak için bu gerekli. İstanbul’da özel durumların yanı sıra, büyük oranda kurumsal da çalışıyoruz. Daha çok özel şirketlerle, otomobil firmaları, sigorta şirketleri, bankalar gibi. Bu şirketler için kayıp araçları buluyoruz, dolandırıcılık vakalarını çözüyoruz.

DİĞER GALERİLER