Atilla Dorsay ile filmler arasında

Tüm önyargılardan sıyrılarak izleyin! TAYLAND sineması, belki dünyada bize en uzak sinemalardan biri. Öylesine farklı bir kültürden geliyor, öylesine değişik bir duyarlılığı var ki...

Bu sinemanın önde gelen adı Apichatpong Weerasethakul'un önceki filmlerini, festivallerde izlediğimiz Blissfully Yours ve Tropical Malady'yi seyrederken, hep şunu düşünmüşümdür: Bu sinema bize nasıl gelirdi acaba? Yani genel seyirci kitlesine... Öylesine ağır seyreden, öylesine egzotik bir dram ve cinsellik anlayışı olan bir anlatı biçimi...

Oyunculuğundan tekniğine, kurgusundan müziğine ve karakter yaratma biçimine kadar, tümüyle farklı. Çin, Japon vb. sinemaları komşu saydıracak kadar! Bu filmde de durum pek değişmiyor. Filmin ana teması, sanırım gördüğümüzün dışında, daha doğrusu içinde, yanı başında var olan fantastik dünya.

Böylece bir ailenin bireylerinin ve dışarıdan (Laos'tan) gelmiş yabancı emekçilerin oluşturduğu bir küçük cemaat, sık sık ölmüş aile bireylerinin aralarına karıştığını görüyor. Bir adam ölüm döşeğindeyken, birden ölmüş karısı ve kızı çıkageliyor. Yaşlı bir prenses, emrindeki genç uşağa ilgi duyarken, birden çirkinliğini fark ediyor, ama bir göldeki aksinde gençliğini bulup bir yayın balığıyla aşk yapıyor! Ve âlemler birbirine karışıyor, gündelik sohbetler gizeme kapı açıyor, insanlar (daha doğrusu sıkılmış ruhları?) birden kendi içlerinden çıkıp gidiyorlar (!).

Film yer yer son derece şiirsel. O şelalele bölümü, göldeki gizem, ölülere karışan faniler... Hepsi birden birleşip, tipik Uzakdoğu sinemasına benzeyen, ama giderek onu aşan bir dünya yaratıyor.

DİĞER GALERİLER