Adım 'Ünlübalet' Soyadım 'Tansağtürk'tü

Ünlülerin yarıştığı ‘Yok Böyle Dans’ın jüri üyesi balet Tan Sağtürk, yarışmada kendisini en çok şaşırtan kişinin Pascal Nouma olduğunu söyledi: “Bir futbolcunun ritim duygusunun bu kadar kuvvetli ve dansa bu kadar yatkın olabileceğini hayal edemezdim.”

Yarışmada insanları kırmadan çok güzel eleştiriyorsunuz. Gerçek hayatta da böyle misiniz?

İlk kez sizin karşınıza gelmiş insanlar, belirli bir ümitle hareket ediyorsa, ümitlerinin yok edilmemesi gerekir. Şarkı söyleyebilirsiniz, şiir de okuyabilirsiniz ama dans etmek müthiş bir medeni cesarettir. Aslında yarışmada da söylediğim çok sert eleştirilerim de oluyor. Geçen gün bir arkadaşımıza “Sen çok hırslısın, bu kadar hırs dansa çok zararlı. Azimle hırsı karıştırmamalısın” dedim. Bu bence oldukça sert bir eleştiriydi. Yani beğenmediğimi de söylüyorum...

DELİLİĞİN SINIRI YOK BENDE

Genel anlamda fazla iyi, fazla sakin, fazla kibar yani ‘mükemmel’ bir imajınız var...

Dışarıdaki yaşantımızla, çalışma halimiz çok farklı olabiliyor. Sahne üzerinde bir eser ortaya koyarken inanılmaz uç duygular yaşıyorum. Deliliğin sınırı yok bende. Bu beni o kadar yoruyor ki, özel hayatım daha sakin geçsin istiyorum.

‘Arızalı’ olduğunuz taraflarınız neler?

Sanki herkesin benim gibi düşünmesi gerektiğini düşünüyorum. Farklı düşünceleri ilk başta kabul etmek istemiyorum. Özellikle de dans konusunda... Normal olmayan bir tutum içinde olabiliyorum. İşimi çok seviyorum çünkü. Nasıl tepkiler veriyorsunuz? Çok kırıcı tepkiler veriyorum bu durumlarda. 30 kişiyle çalışıyorsam, geriye iki kişi kalabiliyor.

AKTİF BALE YAŞIM EPEY GEÇTİ

Aktif baleyi bıraktınız değil mi?

Tabii, aktif bale yapacak yaşı epey bir geçtim. 6-7 yıl önce bıraktım ama hâlâ dans etmek istiyorum aslında. Sürekli dansla ilgili çalışıyorum. 41 yaşıma gelmeme rağmen fiziğimde bir yaşlanma emaresi yok. Ama klasik baleyi iyi bir zamanda bırakmak gerekir. Çünkü çok iyi dans etmek ve o eserleri iyi bir şekilde hatırlamak istiyorum.

DİĞER GALERİLER