Açık YouTube'da söz savcıda

2.5 YILDA SİTE GELİŞTİ

YouTube Türkiye’de kapalı olduğu süre boyunca çok gelişti. İnternette video paylaşım sitesi olarak başlayan YouTube artık televizyondan cep telefonlarına kadar pek çok ekrana yerleşmiş durumda. Her yerde ve her zaman izlenmeye başladı. HD yayın kalitesi ile televizyon kanalı gibi servis vermeye başlayan YouTube, bilgisayar ekranları dışında da kendine yer bulmaya başladı. Sony, Samsung, LG, Panasonic, Vestel, Arçelik gibi yerli ve yabancı televizyon üreticilerine içerik sunar hale geldi. Bu hizmetler YouTube’un reklam gelirlerinin artmasına neden oldu.

Şimdi yasak videoların siteye yüklenecek olması nedeniyle gözler yeniden savcıya çevrildi. Sitenin açık kalıp kalmama kararının savcının görüşüne bağlı olacağı belirtiliyor. Hafta sonu da savcılık videoların siteden çıkarıldığını göz önüne alarak siteyi açma kararını Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na iletmişti. YouTube ile ilgili savcılık kararından sonra Ulaştırma Bakanlığı’nın “Kanunlara herkes uyarsa sorun yaşanmaz” açıklaması gelmişti. Daha sonra YouTube yetkililerinden “Türkiye’de kapatmaya neden olan videoların siteden kaldırılması YouTube tarafından değil, üçüncü bir kuruluş tarafından yapılmıştır” şeklinde kafaları karıştıran bir açıklama yapılmıştı.

2.5 yılda akıllı bir televizyon gibi oldu

YouTube videoları artık akıllı bir televizyon gibi en çok aradığınız ve izlediğiniz videoları ekranı bir sonraki açışınızda karşınıza getiriyor. Eğer kişiselleştirmeyi artırmak, yorum yazmak ve video yüklemek istiyorsanız, YouTube’a üye olmak gerekiyor. Ayrıca YouTube artık güvenli konumda da kullanılıp filtre kullanma seçeneğini kullanıcıya sunuyor.

2.5 yıllık yasaklılık süreci hafta sonu sona eren YouTube’da yeniden başa dönme riski doğdu. Dün gece YouTube, yasak videoları Türkiye’den seyredilmeyecek şekilde yükleme kararı aldığını duyurdu. Savcı dava açmazsa açık YouTube sürecek

Yapboz oyununa dönen YouTube yasağı konusundaki gelişmeler kafa karıştırdı. YouTube yetkilileri dün gece haftasonu sitenin açıldığını hatırlatarak, “Erişim engelleme kararı, Türkiye’de İnternet Kurulu tarafından Almanya’da bulunan bir şirketin mevcut ‘otomatik telif hakları şikayet’ mekanizmasını kullanarak, YouTube.com’dan söz konusu videoları silmesi sonucunda kaldırılmıştır. Konuyu araştırdığımızda, bu videoların telif hakları politikamızı ihlal etmediği sonucuna vardık ve videolar Türkiye’den ulaşılamayacak bir şekilde yeniden siteye yüklendi. Türkiye’deki kullanıcılarımızın YouTube’a sorunsuz bir şekilde erişmeye devam edebilmelerini diliyoruz” açıklaması yaptılar.

Videonuzu yükleyin, yeteneğinizi paylaşın
Videoları doğrudan telefonunuzdan yükleyin ve birkaç saniye içinde hem mobil sitesinde hem de YouTube.com adresinde görüntüleyin. Bunun için siteye üye olmak gerekiyor. Siteye üye oyduktan sonra kendi hesabınızdan video yükleyebiliyorsunuz. Telif veya kişisel haklara yönelik ihlal bulunmuyorsa videonuz yayınlanmaya devam ediyor. Türkiye’de pek çok müzisyen YouTube üzerinden paylaşılarak tanındı.

DİĞER GALERİLER