Türkiye, Savunma Sanayii’nde Erdoğan’ın liderliğinde çağ atladı

İşte yabancı marka silahlara alternatif olacak Türkiye'nin yerli silahları.

Recep Tayyip Erdoğan döneminde Türkiye, savunma sanayii ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin modernizasyonu konusunda ciddi mesafe kat etti. Öyle ki eskiden milyarlarca doları bazı ülkelere verip silah alıp hatta bazen parasıyla bize istediğimiz silahı alamıyorken, Türkiye bugün 600'ün üzerinde milli proje yürütüyor.

Milli ve yerli projeler, harekat alanını genişletti. TSK'nın envanterine giren her yeni cihaz mehmetçiğin gücüne güç kattı. Sözleşmeye bağlanmış yerli savunma proje bedelleri toplamı 2002 yılında 5.5 milyar dolar iken, 2018'de 42.5 milyar dolar oldu.

Savunmada milli projeler, Türkiye'nin dışa bağımlılığını azalttı, daha bağımsız politikalar izlememizin yolunu açtı. Geliştirdiğimiz yerli ve milli silahlar, düzenlenen Fırak Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarında sahada kendini gösterdi, dosta güven düşmana korku verdi.

TSK'nın silah ve muhimmat ihtiyaçlarının karşılanmasında dış bağımlılığı ortadan kaldıracak "yerli ve milli" projeler tüm hızıyla devam ediyor. İşte her biri Türk mühendislerin ürünü olan milli gururumuz yerli silah ve mühimmat projelerimiz...

PULAT AKKOR: Tank koruma sisteminin tanklara entegre edilmesine kısa süre içerisinde başlanacak. Tanka yönelen roketleri en uygun zaman ve mesafede etkisiz hale getirerek tam koruma sağlıyor. Modüler mimarisi sayesinde farklı tiplerdeki zırhlı araçlara uygulanabiliyor.

Reaksiyon süresi: 300 milisaniye

Etki alanı: 360 derece

DİĞER GALERİLER