TürkAkım'ın ilk hattını dünyanın en büyük inşaat gemisi döşüyor

Rus gazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşıyacak proje TürkAkım'da sona yaklaşıldı. TürkAkım doğalgaz boru hattının Rusya'da Anapa kıyısı ile Türkiye'de Kıyıköy arasındaki derin sularda boru döşeme çalışmalarını gerçekleştiren Pioneering Spirit inşaat gemisi, kapılarını açtı.
Gemi, geniş petrol ve doğalgaz platformlarının tek hamlede kaldırılarak monte ve demonte edilebilmesi ve çok yüksek ağırlıktaki boru hatlarının döşenmesi için özel olarak tasarlandı. İsviçreli şirket Allseas'in tasarladığı inşaat gemisi, dünyanın en büyüğü olma özelliğini taşıyor.
Kaptan Loek Fernengel'in verdiği bilgiye göre, geminin yapımı farklı blok ve modüller halinde 2012'de Kore'de başladı ve iki parça halinde inşa edildikten sonra 2013'te birleştirildi. Gemi, açık deniz operasyonlarına Ağustos 2016'da Norveç karasularında 13 bin 500 tonluk bir üretim platformunu kaldırarak başladı.v

Pioneering Spirit, 48 bin tonluk vinç kaldırma kapasitesiyle tek seferde 2,5 Eyfel Kulesi'ne eşit ağırlıkta yük kaldırabiliyor. Geminin denizlerdeki petrol ve doğalgaz platformlarını 8 saniye içinde kaldırabilme özelliği dikkati çekiyor.

Derin deniz boru hattı döşeme işini ilk kez TürkAkım projesinde gerçekleştiren Pioneering Spirit'in genişliği 382 metre ve uzunluğu 124 metre. Depolama alanında azami dört günlük boru depolayabilen gemiye, sürekli boru tedariki sağlanıyor.

DİĞER GALERİLER