Kültür Bakanlığı Türkiye'nin en görkemli kalelerini açıkladı

Kültür Bakanlığı, Türkiye'nin en görkemli kalelerini açıkladı. Listede bildiğimiz kaleler dışında, adını ilk kez duyduklarımızda yer alıyor. İşte Türkiye'nin değeri olan o görkemli kaleler.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Türkiye'nin en görkemli kalelerinin listesini yayınladı. Bu kaleler arasında bildiklerimizin yanı sıra bilmediklerimizde çıkabilir.

Zilkale-Rize
Zilkale, Çamlıhemşin'in 15 km güneyinde, Fırtına Deresi'nin batı yamaçları üzerine kuruludur. Kale; dış surlar, orta surlar ve iç kaleden meydana gelir.

Kale içerisinde üç önemli yapı bulunur. Bunlar muhafız binası, şapel ve baş kuledir. Kulenin dört katlı olduğu, duvarlardaki hatıl izleri ve kiriş deliklerinden anlaşılmaktadır.

Zil Kale'nin bölgedeki pek çok kale gibi hem yörede hem de İspir'e ulaşan önemli bir Orta Çağ kervan yolu üzerinde güvenliği sağladığı bilinmektedir.

Kilitbahir Kalesi-Çanakkale
Kilitbahir Kalesi 1462-1463 yıllarında Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmıştır. Havadan görünümü yonca yaprağına benzetilen kalenin isminin "Denizin Kilidi" anlamında Kilid-ül Bahir olduğu bilinmektedir.

Kale-i Sultaniye'nin tam karşısında bir tepenin eteğinde kurulmuştur. Yapı, dış kale, iç kale ve ana kule olmak üzere üç kısımdan oluşmaktadır.

Kale tümüyle kaba yontulmuş taşlarla inşa edilmiştir. Açıklık kısımları kiremit kemerli olup kapı ve pencereler beyaz mermerden yapılmıştır.

DİĞER GALERİLER