Takımdan ayrı düz koşu...

Takımdan ayrı düz koşu...

Beklenenden daha iyi bir Dünya Kupası

İlk grup maçlarının tatsızlığı ve vuvuzela gürültüsü, futbolla ilgili yüksek tuttuğumuz beklentilerin karşılanmayacağı düşüncesini doğurmuştu ama özellikle ikinci tur maçlarıyla beraber, son derece zevkli bir şampiyona izlemeye başladık. Aksini düşünenler olabilir ama bence 1982 İspanya ve 1986 Meksika’dan sonraki en zevkli dünya kupasıydı. Bir kere, futbola ilişkin anlatacak onlarca hikâye barındırdı bu şampiyona.

Takımdan ayrı düz koşu...

Bir sezon öncesinde amatör kümede oynayan Thomas Müller’in altın ayakkabı alması, hiç kimsenin beklemediği Gana’nın yarı finalin kapısından 120. dakikada kaçırdığı penaltı ile dönmesi, Arjantin’in yarattığı hayal kırıklığı, Maradona’nın sempatisi, ahtapot Paul’ün tutan tahminleri, Uruguay’ın yarı finale çıkması, Fransa ve İtalya’nın gruptan çıkamaması, Yeni Zelanda’nın mağlubiyet almadan evine dönmesi… Tüm bunlar, futbol adına anlatılacak onlarca malzeme veriyor. Ve futbol, bu gibi hikâyelerin etrafında güzelleşiyor.

Takımdan ayrı düz koşu...

Spor medyası Şenol Güneş’ten özür dilemelidir

2002 Dünya Kupası’nda kazandığımız üçüncülük bile yetmemişti, Şenol Güneş’in kendisini ispat etmesine. Saçıyla uğraşmıştı bazı kesimler, konuşmasını sevmemişti, kıyafetini eleştirmişti. Hatta futbol tarihimizin en büyük başarısını küçümseyenler bile oldu; Dünya şampiyonu yapmadığı için suçladık adamı. Bu dünya kupasında dördüncü olan Uruguay ülkeye döndüğünde, takımın teknik direktörü Oscar Tabarez, bir kahraman gibi karşılandı. Tarihinde iki şampiyonluk bulunan takıma, bu dünya kupasında yarı final oyattığı için bağrına bastı koca ülke, hocasını.

Takımdan ayrı düz koşu...

Hiçkimse neden yarı finalde elendiğini bile sormadı, futbolun bu en büyük arenasında bulunmanın, taraflı tarafsız herkesin takdirini kazanmanın keyfini çıkardılar. Kimse, Oscar Tabarez’in saçıyla, başıyşla uğraşmadı. Oysa bize şekle takılmıştık, Türkiye’nin o şampiyonada, futbolda gelişen ülkeler için çok önemli bir örknek teşkil ettiğini unutmuştuk. Futbolun keyfini yaşamak yerine, bir değeri yerden yere vurduk. Bu toprakların Şenol Güneş’e bir özür borcu vardır...

Takımdan ayrı düz koşu...

Guti imaj adına iyi bir transfer

Futbol, çağımızın en global imparatorluğu. Dünyanın tamamını etkisi altına alabilen başka bir olgu yok. Politik olarak, dünyayı yönetiyormuş gibi görünen ABD’den bile daha güçlü futbol. Guti de o futbol dünyasının önemli aktörlerinden biri. Dünyanın neresine giderseniz Guti ismini tanırlar. Böyle bir ismin Beşiktaş forması giyecek olması, büyük bir başarıdır. İşin sahaya yansıması bambaşka bir konudur. Guti, sıkı markajın uygulandığı, oynamaktan çok oynatmamanın düşünüldüğü bir ligde ne yapar?

DİĞER GALERİLER