Bugünkü
Takvim

Statların 3 Boyutlu Görüntüleri

Her geçen gün yeni bir teknolojiyle değişime uğrayan ve insanları şaşırtan "3 boyut" çılgınlığından Türk statları da nasibini aldı.

Dünya uydularından çekilen fotoğrafların görüldüğü bilgisayar yazılımı olan "Google Earth" tabanlı, 3 boyutlu Türkiye rehberi sitesi "www.3dlocationearth.com", sayfalarında Türk statlarının 3 boyutlu görüntülerine yer verdi.

Sitenin sahibi Aybars Görpe, yaptığı açıklamada, statların 3 boyutlu görüntülerine yer verme fikrinin kendisine ait olduğunu belirterek, "Sadece statlar değil, şirketler, restoranlar, okullar, hastaneler, spor salonları ve aklınıza gelebilecek her yerin 3 boyutlu görüntüsünü yapabiliriz" dedi.

Görpe, sitelerinden, aralarında Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu, Ali Sami Yen ve Türk Telekom Arena’nın da bulunduğu 17 stat ile İstanbul’da Formula 1 yarışlarına ev sahipliği yapan İstanbul Park’ın da 3 boyutlu görüntülerinin görülebileceğini anlattı.

"STATLARIN OTOPARKLARINI BİLE GÖRÜNTÜLEYEBİLİRİZ"

Konuyla ilgili tüm hazırlık aşamalarını kendilerinin yaptığını kaydeden Görpe, şöyle konuştu: "Statların 3 boyutlu görüntülerini hazırlamak için öncelikle gerekli tüm açılardan fotoğraflarını çekiyoruz. Eğer internette çok net fotoğrafları varsa onları da kullanabiliyoruz. Dünya üzerinde 3 boyutlu ne varsa ekranlara taşıyabiliriz.