Ferguson: "Lütfen İki Kurşun Olabilir Miyim!"

ALEX FERGUSON

2005 yılında, bir hayır kurumu yararına verilen davette, Arsene Wenger ve Alex Ferguson, beraber sahneye çıkar. İkili, aralarında Fabio Capello’nun da bulunduğu bazı davetlilerden gelen soruları yanıtlar. Toplantının sonuna doğru, şöyle bir soru gelir: “Tabancanızda bir kurşununuz var. Kimi vururdunuz; Arsene Wenger’ı mi, Victoria Beckham’ı mı?” cevabı, başlıkta!

Önce, kısa künye: 1941 yılında, Glasgow’un Govan Bölgesi’nde doğan mavi gözlü İskoç’un tam adı, Alexander Chapman Ferguson. Futbola, kendisinden bir yaş küçük kardeşi Martin’le Glasgow Rangers taraftarı olarak ısındı. Futbolculuğa ise, şehrin 1867 yılında kurulmuş köklü takımı Queens Park’ta adım attı.

Bu takımı, Londralı adaşı ile karıştırmayın; çünkü Glasgowlular, bu konuda çok hassas. Sonrasında, profesyonel olarak, sırasıyla; St. Johnstone, Dunfermline Atletic, Rangers, Falkirk ve Ayr United’da oynayıp, kariyerini noktaladı. Oyunculuğunu niye kısa kestiğimizi merak ederseniz; Ferguson, hiçbir zaman üst düzey bir futbolcu olamadı da ondan. 317 resmî maçta 170 gol atmış bir forvet olarak kötü bir oyuncu değildi; ancak, St. Johnstone ve Falkirk ile iki kere İskoçya Birinci Ligi Şampiyonluğu dışında bir başarısı olmadı. Yani kariyerini, en üst ligde şampiyonluk göremeden bitirdi. Aslında, futbolculuğuyla ilgili en bilinen anısı; 1965-1966 sezonunda, ilk üçe bile giremeyen Dunfermline’da 31 gol atıp, gol krallığını Celticli Joe McBride ile paylaşmasıydı. Unutmadan; futbol oynadığı yıllara dair en akılda kalan çalımı, evliliği oldu.

Protestan bir aile ve mahallede doğan Ferguson’un, “tabu canavarı” olacağı, daha o zamandan belliydi. Rangers’da oynarken, koyu Katolik bir ailenin kızı Cathie ile yaptığı evlilik; futbolculuğu döneminde, gazetelere pek çok kez haber olmuştu. Ferguson, eşini o kadar seviyordu ki futbolu bırakmadan önce, Nottingham Forest kendisiyle anlaşmış; ancak, İngiltere’ye yerleşmek istemeyen eşi onay vermeyince, Nottingham yerine Ayr United’ı tercih etmişti.

Futbolu bıraktıktan sonra, en iyi bildiği işte kendisine yeni bir kariyer inşa etmeye koyuldu. İskoçya’nın doğusundaki East Stirlingshire’da 40 sterlin maaşla başlayan ve St Mirren’da devam eden acemilik dönemi, oldukça iyi geçmişti. St. Mirren’i, 1977 yılında, Premier League’e taşıyarak ilk büyük sınavını başarıyla geçmişti.

DİĞER GALERİLER