Fenerbahçe'nin kaptanları

NECİP OKANER...1892 yılında İstanbul'da doğdu. Fenerbahçe'nin 3 numaralı kurucularındandır. İki yıl defansta oynadı. Takımın ilk kaptanlarındandır. 1907'de Deniz Harp Okulu'nu bitirdi. Deniz teğmeni oldu. 1909'da üsteğmenliğe yükseltilerek Bahriye Nezareti Yaveriliğine getirildi. Kurtuluş Savaşı sırasında Anadolu’ya geçti. 1921'de Milli Savunma Bakanlığı Bahriye Dairesi'nde görev yaptı. İstiklal madalyası aldı. Akdeniz deniz kuvvetleri kumandanlığı, sonradan balıkçılık enstitüsü müdürlüğü, Ege dil fakültesi İngilizce profesörlüğü yaptı.
ZEKİ RIZA SPOREL...Fenerbahçe A takımına 15 yaşında girdi. Takımın formasını 18 yıl boyunca giydi. 352 maçta 470 gol attı. Milli takımın ilk golcüsüdür. Türk Millî Futbol Takımı formasını 16 kez giydi. 10 kez kaptanlık yaptı. 26 Ekim 1923'te Romanya ile oynadığımız ve 2-2 berabere kaldığımız ilk milli maçımızda 2 golümüzü de atmıştır. Milli takımın Finlandiya'yı 4-2 yendiği maçta Türkiye'nin 4 golünü de atarak bu konudaki rekoru uzun süre elinde tuttu. Soyadı kanunu çıktıktan sonra, soyadı bizzat Atatürk tarafından verilmiştir. Fenerbahçe’de başkanlık yaptı. Türk spor tarihinin en iyi 11'ine seçildi. Ayrıca Fenerbahçe ile Galatasaray arasındaki ezeli rekabette Galatasaray ağlarına tam 27 gol atarak kırılması çok güç bir rekora imza atmıştır.
ŞEREF HAS...Fenerbahçe futbol takımında en çok forma giymiş beş oyuncudan biridir. Futbolculuk kariyerine Beylerbeyi'nde futbolu başlamış ve bunun sonrasında da Beyoğluspor'a geçmiştir. Ardından Fenerbahçe'de forma giymeye başlamıştır. Golcülüğü ile bilinen Şeref Has 37 kez Türkiye Milli Futbol Takımı formasını giymiştir. Birçok kez Fenerbahçe ve Milli takım kaptanlığını üstlenmiştir. Şeref Has, aynı zamanda Fenerbahçe'nin eski efsane futbolcularından "Tarzan" lakaplı rahmetli Mehmet Ali'nin de kardeşidir.
FİKRET ARICAN...Futbola 12 yaşında Fenerbahçe'de başladı. 1931 ile 1937 arasında A Milli formayı 8 kez giydi, 2 gol attı. Futbol hayatının kısa bir süresi Ankara Demirspor'da geçti. Toplam 24 yıllık futbol yaşamını Fenerbahçe'de noktaladı. 20 yıl oynadığı Fenerbahçe'de 406 kez sarı-lacivertli formayı sırtına geçirdi ve 231 gol attı. Gerek kendinden yaşça küçük adaşı Fikret Kırcan ile aynı dönemde ilk onbirde oynamaları, gerek dokuz yıl takımın kaptanlığını yapması, gerekse de oyunculuğu ve yüksek karakteri nedeniyle "Büyük Fikret" olarak anılageldi.
FİKRET KIRCAN....Fenerbahçe altyapısında futbola başladı. 1932-33 sezonunda Fenerbahçe'nin A takımı namağlup İstanbul ve Türkiye şampiyonu olurken, B ve Genç takımları da namağlup şampiyonluğa ulaştı. Bir futbol takımının üç kategoride birden hem de namağlup şampiyonluğa ulaşması ilk kez yaşanıyordu. Fikret Kırcan işte 14 yaşında bu kadrolarda futbolla tanıştı. Aynı zamanda takım kaptanlığını yapan kendisinden yaşça büyük Fikret Arıcan ile aynı dönemde futbol oynadıkları için "Küçük Fikret" ya da birçok taraftarca "Kefal Fikret" olarak lakaplandırıldı.
DİĞER GALERİLER