Fenerbahçe-Monaco maçının çarpıcı analizi

Sabah Gazetesi'nin usta yazarı Erman Toroğlu bugünkü köşesinde, Fenerbahçe'nin yeni oyun sistemini ve bu sistemin Monaco maçında ortaya koyduğu performansı analiz etti.

İŞTE TOROĞLU'NUN GÜNDEME DAMGASINI VURAN O YAZISI

Fenerbahçe bu sistemle gol atar mı? Atar. Gol yer mi? Yer. O zaman iş fazla atıp az yemekte. Şampiyonlar Ligi vizesini adama kolay kolay vermezler.

İŞTE FENER'İN ASIL GÖRÜNTÜSÜ
Fenerbahçe Teknik Direktörü Vitor Pereira "3'lü defans" diyor ama çok pozisyonda otomatik olarak 4'lüye dönüyor. Bu sistemdeki en önemli iki adam 5'linin kenarları. Zaten 5'linin kenarlarında oynayan iki futbolcu da (Wiel ve Hasan Ali) defans ağırlıklı. Yani önce defans yapıyorlar sonra hücum. 3-5-2 değil, çok zaman 5-3-2 oluyor.

MAÇIN GENEL ÇERÇEVESİ
Özellikle ilk yarı Fenerbahçe müthiş fırsatlar yakaladı. Bir top direkten döndü, verilmeyen golleri bence goldü çünkü Monaco kalecisi De Sanctis'e Fenerli oyunculardan hiçbirisi faul yapmıyor. Emenike 2 pozisyon kaçırdı, 2'si de çok net gol yapılacak pozisyonlar. Ama Emenike'nin attığı 2. gol fotoğraflık gol. Monaco'nun attığı golün başlangıcında ofsayt var. Fenerbahçe'nin penaltı istediği pozisyonda penaltı yok.

BU SİSTEMDE F.BAHÇE ÇOK GOL POZİSYONUNA GİRER Mİ?
Fenerbahçe gol pozisyonuna girer ama arka tarafında da çok açıklar verir. Defans olarak hazır değiller. Düşünün dünkü maçta Fenerbahçe Teknik Direktörü Vitor Pereira yok, Mehmet Topal yok, Volkan Şen yok, Alper Potuk yok. Bu 4 isim sakatlandıkları, hastalandıkları için değil oyundan atıldıkları için bu maçta yoklar. Yani Fenerbahçe'de öncelikle bu sorun halledilmeli. Bunu da halledecek olan yönetimdir.

DİĞER GALERİLER