Fatih Terim'in başarısının sırrı

Başarılar, küçük çaplı skandallar ve polemiklerle Türk futbol tarihine adını yazdıran Avrupa fatihi Terim üçüncü kez Galatasaray’ın başına geçti. ‘İmparator’, milli takımı olduğu gibi GS’yi de alaturka bir şövalye gibi yönetecek
HENÜZ halı sahaların icat edilmediği yıllarda, gelecekte adının verileceği bir ara sokakta oynanan çift kale maçta gözünü bir an ayırmadığı plastik topun peşinde koşuyor. Bir sokak maçında değil de dünya kupası finalinde, bıyıkları sigara dumanından sararmış, altılı ganyan müptelası ve de futbol tutkunu ağabeylerimizin ‘Berezilya’ dediği Brezilya karşısında oynuyor gibi. Adana’nın o sokaklarının, o dar sokakların, alınterinden yaratılmış tuzlu okyanusları andıran uçsuz bucaksız hayallerine küçük geldiğini içgüdüsel olarak biliyor.
Türk futbolunun gelmiş geçmiş en meşhur siması Fatih Terim -hem Osmanlı, hem şövalye, hem Doğu, hem Batı, hem mağlup, hem fatih, Terim- 14 Eylül 1953 tarihinde Adana’nın Çınarlı Mahallesi’nde doğdu. Üç çocuklu bir ailenin tek erkek çocuğuydu. Babası, çevresinde ‘Topal Talat’ namıyla bilinen yoksul bir adamdı.
Terim, Ceyhanspor’da futbola başladıktan sonra Demirspor formasını giydiğinde 16 yaşındaydı. Çocukluğumuzda Adana’da anlatılan bir şehir efsanesine göre Fatih Terim, kulüpteki ilk yıllarında daha sonra bir büyük rakı içip sahaya çıkan ve kendi kalesine gol attığı için takımdan kovulan Mustafa adlı birinin yedeğinde kalmıştı. Yolu, ‘İmparator’la anlamlı bir tesadüf eseri kısa bir süre kesişen ve hikâyesi, Terim’inkiyle ilginç bir tezat oluşturan bu adam, Fatih Terim’i yedekte bırakma efsanesini ‘kafası iyiyken’ belli belirsiz bir gururla gülümseyerek doğrulardı.
Takımdan kovulduktan sonra komünist olmuş, 12 Eylül öncesinde faşistlerle kapışmış ve ‘anarşi’ döneminden sonra kendini iyiden iyiye içkiye verince ‘Şarapçı Mustafa’ lakabıyla anılmaya başlamıştı. Türkiye’de şarap o zamanlar henüz ‘sınıf atlamamıştı’ ve ekseriya köprü altında içilirdi. Mustafa, Fatih Terim’in kariyerinde zirve yaptığı 2000’li yılların başında alkol yüzünden trafik kurbanı oldu. Yalnız alkollü olan, sürücü değil, aracın çarptığı yaya Mustafa idi.
DİĞER GALERİLER