Büyük maça farklı analiz

Bugün gerçek bir derbi izleyeceğiz. Trabzonspor istim üstünde.Bunu aldığı 23 puan veya şimdiye kadar kazandığı derbiler için söylemiyoruz, oynadığı futbol da diğer tüm takımlardan farklı. Kadroya tek tek baktığınızda belki im göremiyorsunuz ama o kadro, iştahlı, bol yardımlaşmalı, kesintisiz atak futbol oynayabilmek konusunda son derece başarılı.
Türkiye'de futbol son birkaç yılda garip bir hâl aldı. Daha 3-4 yıl öncesine kadar G.Saray'da Hasan Kabze, Necati, Hakan Şükür ve Ümit Karan'ı sahada aynı anda görebiliyorduk. Diğer takımlarda da benzer durum vardı. Şu anda herkes tek forvetle, hatta maçına göre zaman zaman forvetsiz oynuyor. Şu anda bu trende başkaldıran tek takım Trabzonspor. Burak, Umut, gidene kadar Teofilo, yarı forvet niteleyebileceğimiz Colman, bazen Yattara aynı anda sahada yer alabiliyor.. Ve sonuç olarak iyi defans yapma yolunun hücum etmek olduğunu da rakamlar bize gösteriyor: Trabzonspor 10 maçta 25 gol atmış ve sadece 8 gol yemiş. Bu kesinlikle bir fark yaratmaktır ve şampiyonluk temposudur.
Peki bugünkü maça takımların son durumlarının nasıl yansımaları nasıl olacak? İki takımın hocaları maçı kazanmak için ne yapmalı, ne yapmamalı, bunlara göz atalım.

1) Trabzonspor'un hücumcu yapısına baktığımızda iki bek Serkan ve Cale, göbekteki Selçuk ve Colman, orta sahanın iki kanadı Burak ve Engin... Hepsi hücuma yönelik oyuncular. Şenol Hoca'nın bu mevkilerle ilgili yapacağı değişiklikler takımı her iki yönde de etkileyebilir. Yani birazcık defansif adamlarla bunlardan herhangi birini değiştirse takım kimliğini kaybedip rakibe "Senden korkuyorum" imajı verebilir. Ama sıradan bşr maçmış gibi bunların hepsiyle birden oynaması da dirençli bir G.Saray karşısında beklenmedik bir hüsrana da yol açabilir.

2) Jaja/Umut tercihi çok önemli. Belki de ikisi birden sahada olacak ama G.Saray'ın F.Bahçe maçındaki taktiği uygulayacağını düşünürsek nokta santraforla, yani sadece Umut'la oynamak, yapılacak sıkı markajla hücum gücünü azaltacaktır. Ya Jaja arkadan Burak ve Engin'le desteklenerek gölge santrafor oynamalı, ya da Umut-Jaja beraber kullanılmalı. Bu ikinci tercihin G.Saray'ın yapacağı sert savunmayı çok zorlayacağını düşünüyorum.

DİĞER GALERİLER