Alen'in kaleminden Q7

Beşiktaş Çarşı grubunun amigosu Alen Markaryan’ın Quaresma adlı kitabı pazartesi gününden itibaren kitapçılarda olacak. Alen Markaryan “Quaresma canını dişine takıyor ve kopan alkış tufanını hak ediyor,” diyor.

 

ALEN Markaryan, 132 desibelle ses  duvarını zorlayan İnönü Stadyumu’nu yönlendiren Beşiktaş Kapalı tribününü yönetir. ‘Amigo’ ya da ‘tribün lideri’, siz ne derseniz deyin. Tribünü onu “Amigo musun, kebapçı mısın yoksa reklam yıldızı mısın?” diyerek çağırıyor. Alen Markaryan pazartesi günü kitapçılarda olacak Quaresma kitabı ile gündemde şu sıralar. Kitabı yayımlanmadan önce Alen Markaryan’la buluştuk ve kitabıyla ilgili konuştuk.

 

Alen Markaryan’a sorduğumuz ilk soru, kitap yazma kararını nasıl verdiği oluyor. “Ben karar vermedim aslında,” diyor. Çizmeli Kedi Yayınevi’nden elen teklif üzerine kafasında şekillenmiş kitap: “Ben edebiyata ve tarihe düşkünümdür. Bu nedenle kitabı benden istediler sanırım,” diyor ve ekliyor: “Bende ‘hayır’ yoktur, ‘tamam’ vardır. ‘Tamam yazarım,’ dedim. Kabul ettim!”

 

Beşiktaş için geçen sezon sancılı olmuştu. Tribünler ve Başkan Yıldırım Demirören arasındaki ipler gerilmiş, ‘Yeter Yıldırım Demirören’ sesleri yükselir olmuştu. Mustafa Denizli, sağlık sorunları nedeniyle teknik direktörlük görevini bıraktı. Ne olduysa da ondan sonra oldu. Bir dönem Real Madrid’i çalıştıran Bernd Schuster takımın başına geçti. Transfer bombaları tek tek patladı. Önce Ricardo Quaresma ardından da Guti Hernandez. Alen’in Quaresma kitabının yolculuğu da bu transferlerle başladı. Emrah Genç’in resimlediği Alen Markaryan imzalı kitap, pazartesi günü de son durağında, kitabevlerinde olacak.

 

QUARESMA DOĞRU KARAR VERDİ

Kitabı yazmak için Ricardo Quaresma’yla iki saati bulan bir röportaj yaptığını söyleyen Markaryan, neden Quaresma’yı anlatan bir  kitap yazmayı kabul ettiğini Beşiktaşlıların çok iyi hatırlayacağı bir hikâyeyle özetliyor: “Quaresma, Porto’da oynarken, bize son dakikada bir gol atmıştı. O maçtan sonra taraftarın buluştuğu her platformdan ‘Quaresma’ sesleri yükseldi. Taraftar onu çok istiyordu.

 

DİĞER GALERİLER