Saçlarınız işte bu nedenle dökülüyor! Ama kader değil... Saçı azalan bu besinleri bol bol yesin...

Saçlarınız seyrekleşmeye mi başladı? Başınızın en üst noktasında bir açıklık mı mevcut? Çevrenizdekilerin diline düşmeye başladınız mı? Her gün elinize saç öbekleri mi geliyor? ! Saç dökülmesi birçok kişinin ortak problemleri arasında geliyor. Saç dökülmesinin farklı sebeplerinin olması yanı sıra hava kirliliği sağlıksız beslenme saç sağlığını etkileyen önemli faktörlerden. Işıl ışıl parlayan, hacimli ve gür saçları kim istemez ki? Osman Müftüoğlu, saç dökülmesine neden olan faktörleri sıraladı. Bunlara karşı kelliği önleyen besinler ile önlem almak, sizin elinizde. Saçı azalan bu besinleri bol bol yesin! İşte kelliği önlediği bilinen besinler...

Saça dökülmesi ve kellik pek çok insanın ne büyük sorunlarından biri. Osman Müftüoğlu, saç dökülmesini nedenlerini sıraladı.

'Kadın erkek, genç yaşlı fark etmez, saç kaybını hiç kimse istemez. Peki, neden ve hangi sebeple saçlarımızı beklenenden daha erken ya da hızlı kaybedebiliriz? Sebep çok ama ilk 10'da şunlar var:

Genetik faktörler saç dökebiliyor: Saç dökülmesinin başlıca nedenlerinden biri genetiktir ve genetik faktör özellikle erkeklerde çok etkilidir.

Hormonal sebepler en önemli nedendir: Hormonal bozukluklar kadınlarda daha yaygın olan bir saç dökülmesi nedenidir.

Tümörlere dikkat! : Bazı androjen hormonu salgılayan tümörlerin ilk işareti saç dökülmesidir.

O yüzden, aniden başlayan ve başın ön tarafında gözlenen dökülmelerde dikkatli olmak gerekir.

Bu bir yumurtalık ya da böbreküstü tümörünün işareti olabilir.

Beslenme bozuklukları sık görülmese de önemli: Yeterli miktarda demir, B vitamini, çinko ve protein içermeyen bir diyet, saç dökülmesine yol açabilir.

DİĞER GALERİLER