Meğer hepimiz yanlış biliyormuşuz! Soğan ve yumurta kabuklarını çöpe atıyoruz ama atmayın, meğer...

Soğan, karpuz, çilek, sarımsak, muz, yumurta... Hepsi sofralarımızın, öğünlerimizin olmazsa olmazları. Onlar aracılığıyla vücudumuz girecek olan vitaminler, mineraller ve pek çok unsur sağlığımız için çok önemli. Peki pek çoğunun faydasının kabuğunda olduğunu söylesek. Sebze ve meyveleri tükettikten sonra çöp haline getiriyoruz. Farkında değiliz ama vücut sağlığından, diş temizliğine kadar pek çok işe yarıyorlar. Hem israfı önlemek hem de elimizdekilerin kıymetini bilmek adını meyve ve sebzelerin kabuklarından nasıl faydalanacağımızı derledik.

YUMURTA KABUKLARI
Kalsiyum eksikliğini yumurta kabuklarından alabilirsiniz. Çünkü yumurta kabukları mineral açısından zengindir.

Bunun için yumurta kabuklarını smoothie'nize ya da yemeklere ekleyebilirsiniz. İçinde karışan yumurta kabukları kalsiyum tozuna dönüşecektir.

KARPUZ KABUKLARI
Karpuz yazın birçok insan tarafından tüketilen ve sevilen bir meyvedir. Ancak karpuzu doğrarkenkabuklarını maalesef çöpe atıyoruz. Kabukların tat ve dokusu salatalığa çok benzediği söylenir.

Karpuz kabuklarını çöpe atmak yerine onlardan turşu yapabilir ya da atıştırmalık olarak da yiyebilirsiniz.

KARNABAHAR YAPRAKLARI
Karnabaharı temizlerken birçok kişi yapraklarından ayırıyor ve kullanmıyor. Ancak karnabahar yaprakları yüksek miktarda mineral, beta karoten, demir ve kalsiyum kaynağıdır.

DİĞER GALERİLER