İşte Parkinson hastası ünlüler

İlk kez 1817'de Dr. James Parkinson tarafından "titrek felç" olarak tanımlanan hastalık, yaşın ilerlemesiyle beyinde dopamin salgılayan hücrelerin azalmasına bağlı olarak ortaya çıkıyor.

Ulusal Parkinson derneklerinden toplanan verilere göre, dünyada 7 milyondan fazla Parkinson hastası olduğu tahmin ediliyor.

PARKİNSON GENELDE İLERİ YAŞLARDA GÖRÜLÜYOR

Parkinson hastalığı görülme sıklığı ve bulguları, yaşa bağlı olarak göreceli olarak ilerliyor. 60'lı yaşlarda, 50'li yaşlara oranla 10 kat daha sık görülüyor. Hastalığın 50 yaşından önce başlamasına nadiren rastlanıyor.

Hastalık, erkeklerde kadınlara oranla yaklaşık 2 kat daha sık görülüyor.

Hastalığın ortaya çıkış yaşına da endeksli olarak bulgular ne kadar genç yaşta ortaya çıkarsa, dopaminin üretimi de yıllar içinde giderek daha çok azalıyor ve hastalığın seyri göreceli olarak genç hastalarda biraz daha hızlı gidebiliyor.

Parkinson hastalığının nedeni tam olarak bilinmese de spesifik genetik mutasyonlar ya da bazı çevresel faktörlerin, hastalığın gelişiminde rol oynadığı ifade ediliyor.

Yaşın ilerlemesiyle beyinde dopamin salgılayan hücrelerin azalmasına bağlı olarak görülen hastalık, hareket bozukluklarına ve istem dışı hareketlere neden oluyor. Hastalık ellerde ve ayaklarda titreme, hareketlerde yavaşlama, kaslarda sertlik, yürüme güçlüğü, yüz ifadesinin değişmesi (sabit bakma, göz kırpamama gibi), yürürken bir kolun savrulmaması, titreme, kaslarda kasılma, bir bacağın aksaması veya sürüklenmesi, tutarsız yürüyüş ve kamburluğa yol açabiliyor.

Harekete bağlı olmayan belirtiler arasında uyku bozuklukları, depresyon, kabızlık, koku duyusu kaybı ve kaygı bozukluğu yer alıyor.

PARKİNSON HASTALIĞI NEDİR?

Parkinson hastalığı, beynin alt kısımlarındaki gri cevher çekirdeklerinin bozukluğuna bağlı bir sinir sistemi hastalığıdır.

Sinir sistemindeki bozukluktan dolayı Parkinson hastaları, titremeler ve hareketlerin yavaşlamasından dolayı ayakkabısını bağlayamaz, gömleklerini ilikleyemez.

DİĞER GALERİLER