Vav TV İzle

SON DAKİKA: Türkiye'nin ilk bulut altı İHA'sı Çağatay görücüye çıktı

Son dakika haberleri... Türkiye, İHA/SİHA teknolojisinde dünyada sayılı ülkeler arasına adını yazdırdı. Türkiye'nin İHA'ları arasına bir yenisi daha eklendi. Türkiye'nin ilk bulut altı İHA'sı Çağatay görücüye çıktı. Tam otonom dikey kalkış ve iniş imkanına sahip olan Çağatay İHA, 6 saat havada kalabiliyor.

A Haber Eskişehir Endüstri Fuarı'nda görücüye çıkan Çağatay İHA'yı ekranlara getirdi. Fuarda bulunan A Haber muhabiri Nejat Kırbulut, Türkiye'nin yeni İHA'sı Çağatay'ın özelliklerini aktardı.

BİR İLKE İMZA ATILDI
Türkiye'nin ilk bulut altı İHA'sı 6 saate kadar havada kalabiliyor.

Yerli ve milli imkanlarla yapılan Çağatay İHA hakkında bilgi veren Kırbulut, "Bir ilke imza atıldı. Çağatay İHA, İHA 2 sınıfında Türkiye'nin ilk uydudan kontrol kabiliyetine sahip insansız hava aracı oldu." dedi.

Pist gereksiniminin olmadığını belirten Nejat Kırbulut, "Tam otonom dikey kalkış ve iniş imkanına sahip olan Çağatay İHA, 6 saat havada kalabiliyor. 18 bin feet maksimum irtifaya ulaşabilen Çağatay İHA yer belirleme işlemini tepesindeki kamera ile sorunsuz yapıyor." şeklinde konuştu.

A Haber muhabiri Kırbulut acil durumlarda müdaha edilebildiğini de belirtti. "Tamamen kendi kendini idare edebilen bir İHA." diyen Kırbulut, "Acil durumlarda joystik ile de müdahale edilebiliyor." ifadelerine yer verdi.