Zamla emeklilerin ek ödemesi de arttı

Zamla emeklilerin ek ödemesi de arttı

Hem memur emeklileri hem de SSK ve Bağ-Kur emeklileri maaşlarının yüzde 4'ü kadar oranda ek ödeme alıyor. Ek ödeme tutarı emekliden emekliye değişmiyor. Temmuz ayında yeni zamla birlikte emeklilerin ek ödemeleri de yükseldi.

Zamla emeklilerin ek ödemesi de arttı

NASIL HESAPLANIYOR?
Hürriyet'in haberine göre memur emeklisiyseniz ve ocak-temmuzda bankadaki hesabınıza 3.500 lira yatıyorsa, bu sizin net maaşınız değildir. Çünkü o maaşın içinde ek ödemeniz de var. Maaşınız aslında 3.365,4 lira. Bunun üzerine her ay aldığınız yüzde 4'lük ek ödeme geliyor, böylece elinize 3.500 lira geçiyor. Yani, net maaş 3.365,4 TL.

Zamla emeklilerin ek ödemesi de arttı

Temmuz ayında da yüzde 8.65 zam alacaksınız. Eğer, elinize geçen 3.500 lira üzerinden hesaplarsanız, temmuz ayında zamlı maaşınız 3.802,75 lira olur; üzerine bir de yüzde 4'lük ek ödemeyi koyarsanız, elinize 3.954,86 lira geçeceği sonucuna varırsınız ki, işte bu hesap yanlış.

Zamla emeklilerin ek ödemesi de arttı

Doğrusu, net maaşınız olan 3.365,4 lira üzerine yüzde 8.65 zam alacaksınız ki, o zaman zamlı maaşınız 3.656,50 lira olur, bunun üzerine yüzde 4'lük ek ödemeyi ekleyeceksiniz. Temmuz ayında elinize geçecek rakam 3.802,76 liradır. Yanlış yapılan hesapla, doğru hesap arasında 152 liralık bir fark oluşuyor. İşte, emeklilerimizin, yanlış hesap yapıp, 'eksik maaş yatıyor' dedikleri de bu.

Zamla emeklilerin ek ödemesi de arttı

EMEKLİYE AĞUSTOSTA 1000 LİRA BAYRAM İKRAMİYESİ

Haziran ayının başında çıkan yeni kanun ile emeklilere 1.000'er lira bayram ikramiyesi verilmeye başlandı. İlk ikramiyeler de Ramazan Bayramı öncesi emeklilerin hesaplarına yatırıldı. İkramiye hakkından da; SSK, memur emeklileri, Bağ-Kur emeklileri ile şehit yakını ve gaziler, vazife ve harp malullüğü aylığı alan er ve erbaşlar, geçici köy korucuları, şeref aylığı alanlar, şampiyon sporcular, Kore, Kıbrıs ve İstiklal Savaşı gazileri, terörden zarar gören ve aylık bağlananlar yararlandı.

DİĞER GALERİLER