SSK SGK Bağ-Kur emeklileri için yeni zam sistemi! Emekli maaşları nasıl hesaplanacak?

Türkiye Emekliler Derneği'nden emekliler için yeni zam sistemi önerisi geldi: Emekliye özel enflasyon hesaplanmalı, zamlar da buna göre belirlenmeli. Peki hesaplama nasıl olacak? Emekli maaşlarıyla ilgili son dakika haber ve gelişmeler takvim.com.tr'de...

Yaklaşık 12.3 milyon emeklinin zam oranında enflasyon belirleyici olurken, Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) hesaplamada yeni sistem önerdi.

TÜED Hukuk Danışmanı Cafer Turan Yazıcıoğlu, emeklilerin maaş zammı için kullanılan enflasyon oranının Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre değil, emeklinin daha çok harcama yaptığı ürünler üzerinden belirlenecek enflasyona göre hesaplanması gerektiğini söyledi.

TÜİK enflasyon sepetinde emeklileri ilgilendirmeyen birçok maddenin yer aldığını belirten Yazıcıoğlu, "Bu nedenle yaşlılık enflasyonu yapılmalı. Emekliye özel enflasyon hesaplanmalı, zamlar da buna göre belirlenmeli" dedi.

NASIL HESAPLANIYOR?
SSK ve Bağ-Kur emeklileri her yıl Ocak ve Temmuz'da bir önceki 6 aylık dönemde gerçekleşen enflasyon oranında zam alıyor.

Memur emeklileri ise toplu sözleşmede belirlenen zam oranını alıyor.

DİĞER GALERİLER