Son dakika emekli maaşı nasıl arttırılır? En düşük emekli maaşı kaç para? SGK Bağkur emekli maaşı nasıl hesaplanır?

Son dakika emekli maaşı nasıl arttırılır? En düşük emekli maaşı kaç para? SGK Bağkur emekli maaşı nasıl hesaplanır? Çalışanlar en çok iki konuyu merak ediyor. Biri ne zaman emekli olacağı, diğeri de ne kadar maaş alacağı. Emekli maaşını çalışırken atılacak 7 adım ile artırmak mümkün. Ancak maaşı yükseltmenin bazı kuralları var. En önemli parametre brüt maaşınız.... Ülkemizde 12.5 milyonu aşkın emekli devletten maaş alıyor. Emekli olmak için gün sayan milyonlarca kişi var. Emeklilik günü gelmiş ancak 3600 ek gösterge bekleyişi nedeniyle dilekçesini vermemiş olan en az 250 bin kişi bulunuyor. Emekli olma hayai kuran vatandaşlar bir yandan da ne kadar emekli maaşı alacaklarını, emekli maaşını yükseltmek için neler yapılması gerektiğini araştırıyor. Yüksek emekli maaşı almak mümkün. Devlet bu konuda bazı tavizlerde bulunuyor.

Çalışanların en çok merak ettiği konuşların başında yüksek emekli maaşı nasıl alırım sorusuna yanıt bulmak oluyor. Bu anlamda Bu bağlamda yüksek emekli maaşı almanın şartları ve yollarını derledik. Emeklilik on binlerce kişinin hayali. Emekli olmak için gün sayan yüz binlerce vatandaş bulunuyor. Mevcut sistemde memur, SSK, Bağ-Kur ve emekli sandığı üzerinden emeklilik fırsatı sunuluyor.

Yeni düzenleme sonrası BES de bu döngüye eklenecek ve emeklilerin refah içinde yaşaması sağlanacak. Emekli olmak için gün sayan vatandaşlar için de 3600 ek gösterge düzenlemesini bekleyenler var.

HABERİN VİDEOSUNU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLDU?

– Bağ-Kur Esnaf Emeklisi en düşük maaşı: 1.690 TL
– Bağ-Kur Tarım emeklisi en düşük maaşı: 1.189.71 TL
– SSK Emeklisi en düşük maaşı: (2000 öncesi) 1.888 TL
– SSK Emeklisi en düşük maaşı: (2000 sonrası) 1.125.57 TL
– Memur Emeklisi en düşük maaşı: 2.379 TL

Asgari ücret 2019 yılı için net 2 bin 20 TL, brüt ücret ise 2 bin 558 TL olarak belirlendi. Asgari ücret zammının belli olmasının ardından işsizlik maaşı miktarı da belli oldu. Buna göre işsizlik ödeneği miktarı 2019 yılı için en düşük 1.015 lira, en yüksek 2.030 lira oldu.

Memur maaşları ve emekli memur aylıkları yüzde 10.7 oranında, SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıkları da yüzde 10.2 oranında artırılmıştı. Milyonlarca Emekli Sandığı, SGK ve Bağ Kur emeklilerinin 2019 yılı ocak ayı zamlı maaşı açıklanan memur maaş katsayısının ve zam oranının ardından belli oldu. Hem SSK ve Bağ-Kur hem de memur emeklileri her ay hem net maaşlarını hem de bunun yüzde 4'ü tutarında ek ödeme (vergi iadesi) alıyor.

DİĞER GALERİLER