Bugünkü
Takvim

Türkiye'nin ekonomisine 8 milyon dolarlık katkı! Mıknatısla ayırıp bu hale getiriyorlar

Türkiye'de her yıl, atık hale gelen ve çevreye ciddi oranda zarar veren yaklaşık 400 bin tona yakın taşıt lastiği, elektrik enerjisine dönüştürülüyor. Bu sistemle hem 20 bin hanenin aydınlatılması sağlanıyor hem de ülke ekonomisine ciddi bir katkısı oluyor.

Türkiye'de her yıl, atık hale gelen ve çevreye ciddi oranda zarar veren yaklaşık 400 bin tona yakın taşıt lastiği, Erzincan Organize Sanayi Bölgesi'nde kurulan ERA Çevre Teknolojileri firmasına ait tesiste, "sıfır atık" olarak geri dönüştürülüyor.

Araçlarda binlerce kilometre kullanılmasının ardından ömrünü tamamlayan araç lastiklerinin içindeki ince tel parçaları mıknatısla lastiklerden özenle ayrılıp tekrar ekonomiye kazandırılırken lastik kısımlardan ise pirolitik yağ ve karbon elde ediliyor.

Lastiklerden elde edilen pirolitik yağ daha sonra tesiste yakılmadan kapalı sistem içerisinde ve herhangi bir karbon salımı olmadan oksijensiz ortamda elektrik enerjisine dönüştürülüyor.

Böylece atık olarak doğaya zarar verebilecek araç lastikleri, hem ekonomiye katkı sunuyor hem de evlerin aydınlatılmasında kullanılıyor.

Siyahkalem Grubu şirketlerinden ERA Çevre Teknolojileri İşletme Müdürü Yusuf Aydın, AA muhabirine, elde edilen pirolitik yağın çok değerli bir sıvı olduğunu ve bu sıvıdan elektrik ürettiklerini söyledi.

DİĞER GALERİLER