Vav TV İzle

Dikkat! Dolar kuru için flaş tahmin! Dolar kuru yükselecek mi düşecek mi?

Dolar yatırımcılarının en büyük merak konusu döviz kurundaki yükselişler ve düşüşler oldu. Pandemi koşulları dolar kurunu da etkiledi. Dolar endeksi son 7 haftanın en düşük seviyesinden işlem görürken uzmanlar beklenmeli diyerek uyardı. Öte yandan Kriz Kahini olarak bilinen Roubini'den flaş bir dolar tahmini geldi. İşte detaylar…

Pandemi koşulları yatırımcı davranışlarını da etkiliyor. Dolar Endeksi (DXY) son 7 haftanın en düşük seviyesinden hareketleniyor.

DXY, dolar kurunun 6 para birimi yani euro, Japon yeni, Kanada doları, İngiliz sterlini, İsveç kronu ve İsviçre frangından oluşan sepete göre değerini gösterir. Bu endeksin değerinin 91.2 olması dolar kurunun 6 para birimine karşı ortalama yüzde 9.6 iskontolu fiyatlandığını gösteriyor.

Dolar endeksinin bu seviyede olmasının nedeni 'Korku Endeksi' VIX'in diplerde olması. Pandemideki hareketlenme hem korku endeksinde, hem de DXY Endeksi'nde hareketlenmelere yol açmakta.

Bu da küresel bazda risk alma iştahını etkilemekte. Türkiye'nin risk primini gösteren CDS oranı ise şimdilerde 409 seviyesinde ve bu oran oldukça yüksek.

NEDEN AYRIŞIYOR?
Milliyet'te yer alan habere göre, Dünya MSCI Endeksi yılbaşından bu yana yüzde 8.39 değer kazandı. Gelişmekte olan ülkelerin MSCI Endeksi ise yıl başından bu yana yüzde 4.36 değerlenirken Türkiye MSCI Endeksinin yüzde 20.38 geriledi.