Vav TV İzle

Çalışmadan emekli olmak mümkün! Bağkur ve SSK’lıları mest eden haber geldi! Vatandaşlar SGK’ya akın etti!

Çalışmadan emekli olmak isteyenler dikkat! Çalışmadan emeklilik mümkün mü, çalışmadan emekli nasıl olunur, isteğe bağlı sigorta ile emeklilik nedir, toplu para yatırarak emekli olma hakkı var mı, dışarıdan prim ödeyerek emeklilik mantıklı mı, çalışmadan sigorta primi yatırmak mümkün mü? Ülkemizde çalışmayanların da emekli olma imkanı var. Bu kapı, isteğe bağlı sigorta ile açılıyor. Ev kadınları ve primi eksik olanlar muradına eriyor. Çalışan kişilerin maaşlarından her ay düzenli olarak yapılan kesinti ile emeklilik hakkı belirli şartlar altında mümkün olurken bazı koşullarda çalışmadan emeklilik hakkı da mümkün oluyor.

Ülkemizde çalışmayanların da emekli olma imkanı var. Bu kapı, isteğe bağlı sigorta ile açılıyor. Ev kadınları ve primi eksik olanlar muradına eriyor. Peki çalışmadan emekli olmak için başvurulan sigortadan kimler yaralanıyor, nereye ve nasıl başvuruluyor, başlangıcı ne zaman, ne kadar prim ödeniyor? İşte detaylar...

KİMLER BAŞVURABİLİYOR?

Türkiye'de ikamet eden Türk vatandaşlarından;

✔ Zorunlu sigortalı şekilde çalışmayan,

✔ Sigortalı olarak çalışmakla birlikte ay içerisinde 30 günden az çalışan ya da tam gün çalışmayanlar,

✔ Emekli olmayanlar,

✔ 18 yaşını dolduranlar.

NEREYE VE NASIL BAŞVURULUYOR?

✔ İlk defa isteğe bağlı sigortalı olmak isteyenlerin sosyal güvenlik il müdürlüklerine/sosyal güvenlik merkezlerine başvurmaları gerekiyor.

✔ Tekrar isteğe bağlı sigortalı olmak isteyen sigortalıların ise talep dilekçesi ile başvuruları yeterli oluyor.

BAŞLANGICI NE ZAMAN?

Başvurunun SGK kayıtlarına intikal ettiği tarihi takip eden günden itibaren başlıyor.