9 Ocak emekli maaşı son dakika seyyanen ve intibak zam oranı açıklaması!

Emekliye intibak ve seyyanen zam ne kadar olacak? 9 Ocak emekli maaşı son dakika seyyanen zam oranı açıklaması! Emekliler maaşlarına gelen zamların ardından seyyanen zam ve intibak zammı gelişmelerine odaklanmış durumda. Detaylar takvim.com.tr'de.

Türkiye Emekliler Derneği'nden (TÜED) hesaplamada yeni sistem önerisi geldi: Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) hesaplamasında emeklililerin harcamalarındaki temsil yüzdesinin düşük kaldığını belirterek, "Bu durum emekli aylıklarının erimesine neden oluyor. Aylıklardaki kayıpların telafisi için emekliler olarak hükümetten seyyanen zam talep ediyoruz" dedi. Arapça kökenli bir kelime olan Seyyanen eşit miktarda anlamını taşımaktadır. Son zamanlarda çok kullanılan bu kelime eşit zam anlamına gelmektedir. Detaylar takvim.com.tr'de

SON DAKİKA EMEKLİ MAAŞI HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Enflasyon endeksli zam alan SSK emeklileri ve Bağ-Kur emeklileri Ocak zammı sonrasında, Türkiye Emekliler Derneği'nden (TÜED) hesaplamada yeni sistem önerisi geldi:

"Enflasyon endeksli zam sistemi bırakılsın. Seyyanen zam yöntemine geçilsin."

Mevcut sistemde SSK emeklileri ve Bağ- Kur emeklileri her yıl Ocak ve Temmuz'da 6 aylık enflasyon oranında zam alıyor.

Yılın ilk yarısındaki enflasyon oranı Temmuz zammını, ikinci yarısındaki enflasyon oranı ise maaşlarda yapılacak Ocak zammı gösteriyor.

9 milyonu aşkın SSK ve Bağ-Kur emeklisinin Ocak zammı yaklaşırken, enflasyon tahminleri artışın yüzde 6.65 ya da 6.82 olabileceği yönünde bulunuyor.

TÜED Başkanı Kazım Ergün ise enflasyon endeksli maaş artış sisteminin beklentileri karşılamadığını belirterek, şöyle konuştu:

DİĞER GALERİLER