Vav TV İzle

Ukrayna İHA'ları Karadeniz'de test etti! Rusya'yı çileden çıkaracak karar! 48 SİHA daha alacaklar!

Dağlık Karabağ'daki gidişatta büyük başarı göstererek gidişatın seyrini değiştiren SİHA'lar dünyanın gözdesi oldu. Türkiye'den SİHA almak isteyen ülkelerin sayısı giderek artarken Ukrayna aldığı İHA'ları Karadeniz'de test etti. Halihazırda Türkiye'den 11 İHA alan Ukrayna'dan Rusya'yı çileden çıkaracak flaş bir karar daha geldi. Ukrayna 48 SİHA almayı planladığını duyurdu.

Ukrayna Savunma Bakanlığı, Türkiye'den satın aldığı Bayraktar TB2 tipi insansız hava araçlarını (İHA) Karadeniz üzerinde test ettiğini duyurdu.

"MANEVRA EĞİTİMİ GÖREVLERİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ"
Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, Ukrayna'nın Bayraktar TB2'yi Karadeniz'e kıyısı olan, Rusya'nın ilhak ettiği Kırım'a yakın Herson şehri kıyılarında test ettiği belirtilerek, "İnsansız Hava Aracı Bayraktar TB2, Karadeniz'de bulunan Tendrovskaya Kosa adası yakınlarında manevra eğitimi görevlerini gerçekleştirdi" ifadelerine yer verildi.

ARALIK AYINDA ANLAŞMA İMZALAMIŞTI
Ukrayna Savunma Bakanlığı, 14 Aralık 2020'de Ukrayna ordusu için korvet gemileri ve İHA üretimi konusunda Türkiye ile bir anlaşma imzaladığını duyurmuştu.

11 İHA ALAN UKRAYNA, 48 SİHA ALMAK İSTİYOR
Halihazırda Türkiye'den 11 İHA satın alan Ukrayna, bu kez de 48 SİHA almayı planlıyor.

NATO RAPORUNA SİHA DAMGASI
Pantsir bataryaları ile ilgili değerlendirmenin devamında Bayraktar TB2'lerden bahsedildi. Haber7'nin haberine göre, NATO raporunda Bayraktar TB2'ler taktiksel İHA kullanımında "başarılı bir örnek" olarak gösterilerek, "Türkiye, İdlib'e düzenlenen Bahar Kalkanı Harekatı'nda ilk kez SİHA'ları birincil unsur olarak kullandı.