Türkiye'nin en mutlu şehri Sinop oldu! Peki neden?

TÜİK'in yaptığı bir araştırma Türkiye'nin en mutlu şehrinin Sinop olduğunu ortaya koydu. Sinopluların bu kadar mutlu olmasını ise 7 farklı nedeni var. Peki ya Türkiye'nin ve dünyanın en mutlu şehirleri hangisi? İşte o sıralamalar.

SİNOP NEDEN BU KADAR MUTLU?

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerine göre 2014, 2016 ve 2017 yıllarında, Türkiye'nin mutluluk düzeyi en yüksek ili çıkan Sinopluların mutluluğunu sağlayan nedenler bir araştırmayla belirlendi. Araştırmaya göre Sinopluların mutluluğunda 7 faktör var.

ARGETUS Araştırma, TÜİK'in verilerine göre 2014, 2016 ve 2017 yıllarında, Türkiye'nin mutluluk düzeyi en yüksek ili çıkan Sinopluların mutluluğunu sağlayan nedenleri yine Sinoplulara sordu. Araştırma sonuçlarına göre Sinopluların mutluluğunda 7 önemli faktör belirlendi.

Yüz yüze yapılan görüşmede 1188 Sinoplu'ya "Sizi Türkiye'nin en mutlu ili yapan sebepler nelerdir" şeklinde bir soru yöneltildi. Araştırmaya katılan Sinopluların verdiği cevaplarda 7 husus ön plana çıktı. Araştırmaya göre Sinopluları en mutlu il yapan sebepler ve oranları şöyle:

İŞTE SİNOPLULARIN MUTLU OLMASININ 7 NEDENİ

"Deniz, deniz ürünleri, orman ve doğal güzelliklerimiz bol" Yüzde 25
"Nüfusumuz az, trafik derdimiz yok, havamız temiz, stresimiz az" Yüzde 21,7
"Emekli ve yaşlıların yaşayabileceği bir şehirdeyiz" Yüzde 13,1
"Deniz ürünleri ve doğal ürünlerle organik besleniyoruz" Yüzde 12,4
"Hayat ucuz, geçim derdi az, kendi kendimize yetiyoruz" Yüzde 8,7
"Büyük kentlere uzağız" Yüzde 8,2
"Stres atacağımız sosyal ve kültürel imkanlarımız var" Yüzde 3,9.

PEKİ YA TÜRKİYE'NİN MUTLULUK SIRALAMASI NE DURUMDA?

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK), ilk ve son olarak yayınladığı "illere ve cinsiyete göre mutluluk düzeyi" araştırmasında yer alan en mutlu iller...

DİĞER GALERİLER