Siyaset Bilimci Bertrand Badie, Macron'u yerden yere vurup Türkiye ve Rusya'yı örnek gösterdi: Fransa'nın dış politikası tamamen değişmeli

Fransa'da uluslararası üne sahip siyaset bilimi uzmanlarından Sciences Po Üniversitesi Ögretim Üyesi Prof. Dr. Bertrand Badie, L'Opinion gazetesine verdiği demeçte, Fransa'nın politikalarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Badie, Fransa'nın dış politikasının tamamen değişmesi gerektiğini vurguladı.

Prof. Dr. Badie, Fransa'nın Mali'deki askeri varlığına ilişkin, "Fransız hükümetine inanırsak (Mali'de) sadece terör örgütlerine karşı mücadele ediyoruz, kafa kafaya savaşılması gereken düşmanlar var. Ancak gerçek daha karmaşık." değerlendirmesinde bulunarak, ABD ve Fransa'nın 1945'ten bu yana savaş kazanmadığına işaret etti.

"SEÇİMLERDE SÖYLEDİKLERİYLE ÇELİŞKİ İÇİNDE"

Badie, "(Fransa Cumhurbaşkanı) Emmanuel Macron açıklamalarda bulunuyor ama hayata geçirmiyor. Macron'un şu an ve (2017'deki) cumhurbaşkanlığı seçimlerinde söyledikleri ile Fransa'nın mevcut politikası arasında çelişkiler var." ifadesini kullandı.

KÜRESELLEŞEN DÜNYADA YENİ BİR GÜNCELLEME GEREKİYOR

"Fransa'nın dış politikası tamamen değişmeli" diyen Bertrand Badie, küreselleşen dünyada Fransa'nın ne olduğunun yeniden tanımlanması gerektiğini kaydetti.

Badie, Fransa'nın küreselleşmiş güç haline gelmesi için hedefleri bulunması ve alçak gönüllü olması gerektiğini ifade etti.

ANAHTAR | DEVLETLERLE KARŞILIKLI BAĞIMLILIK

Bu bağlamda Fransa'nın, Afrika'da veya Lübnan'da tek başına hareket edilebildiği dönemin bittiğini bilmesi gerektiğine işaret eden Prof. Dr. Badie, etkileşimlere ve karşılıklı bağımlılığa dayalı bir politika oluşturması gerektiğini aktardı.

DİĞER GALERİLER