Bugünkü
Takvim

Rusya ve Almanya arasında ajan krizi! Elektrikçi kılığına girip tüm planları ifşa etmiş!

Son dakika haberleri... Rusya ve Almanya arasında yeni bir kriz patlak verdi. Rusya Başkanı Vladimir Putin'in casusu iki ülke arasındaki ilişkileri gerdi. Rusya adına çalışan bir Alman vatandaşın, elektrikçi kılığına girerek Federal Meclis'in kat planlarını Kremlin'e gönderdiği ortaya çıktı. Dahası, gönderdiği bilginin niteliği uluslararası skandalın boyutunu kat be kat artıracak cinsten. Skandalın ortaya çıkmasının ardından yer yerinden oynadı.

Son dönemde Rusya üstündeki baskısını artırmak isteyen Avrupa'nın önündeki en büyük "fren"lerden birisi kabul edilen Almanya, Kremlin'in ortaya yeni çıkan adımıyla şok geçiriyor.

Federal Meclis'in kat planlarını Rus casuslarına devrettiğinden şüphelenilen bir Alman elektrikçi, bugün Berlin'deki savcılar tarafından casusluk yapmakla suçlandı.

Jens F. adıyla anılan şüpheli Kremlin ile üç yıl boyunca parlamento binasıyla ilgili istihbaratı Ruslara aktarmakla suçlanıyor.

Alman vatandaşı, başkentteki parlamento binalarında elektrikli teçhizatın yangın güvenliğini kontrol eden müteahhitler için çalışıyordu.

Savcılar, Jens F.'in binanın kat planlarının yer aldığı PDF dosyalarına eriştiğini söylüyor.Şüphelinin 2017 yazında bir ara bilgiyi Rus gizli servislerine aktarmaya karar verdiğine inanılıyor.