Bugünkü
Takvim

Koronavirüs salgını sonrası bilim insanlarından korkutan açıklama! Gittikçe yükseliyor...

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını ile mücadele devam ederken Dünya Meteoroloji Örgütü'nden korkutan açıklama geldi. WMO'nun (Dünya Meteoroloji Örgütü) yayımladığı yıllık Sera Gazı Bülteninde, iklim değişikliğinin ana unsurlarından atmosferdeki sera gazı yoğunluğunun sanayi devrimi öncesi seviyeye kıyasla yüzde 148 yükseldiği aktarıldı. Kovid-19 salgınıyla pek çok ülkenin aldığı karantina önlemlerinin ve endüstriyel yavaşlamanın sera gazı yoğunluğunu ve hava kirliliğini azalttığı vurgulanan açıklamada, 2020 yılında karbondioksit seviyelerinin yükselmeye devam edeceği uyarısı yapıldı.

Dünya genelinde koronavirüs salgını etkisini devam ettirirken, bilim insanlarından 'tatsız' bir haber daha geldi.

Birleşmiş Milletlerin (BM) alt kuruluşu WMO'nun (Dünya Meteoroloji Örgütü) yayımladığı yıllık Sera Gazı Bülteninde, iklim değişikliğinin ana unsurlarından atmosferdeki sera gazı yoğunluğunun sanayi devrimi öncesi seviyeye kıyasla yüzde 148 yükseldiği aktarıldı.

Bültende, atmosferdeki karbondioksit yoğunluğunun 2018'de milyonda 407,8 iken bu oranın, 2019'da milyonda 410,5 birime ulaştığı belirtildi.

Kovid-19 salgınıyla pek çok ülkenin aldığı karantina önlemlerinin ve endüstriyel yavaşlamanın sera gazı yoğunluğunu ve hava kirliliğini azalttığı vurgulanan bültende, bu olumlu gelişmeye rağmen 2020'de karbondioksit seviyelerinin yükselmeye devam edeceği uyarısı yapıldı.

Bültende, geçici tahminlere göre, 2020'de karbon emisyonlarında yüzde 4,2 ila 7,5 arasında azalma görüleceği aktarıldı. WMO, bu miktarın sürekli olarak artan karbon emisyonlarında yalnızca küçük bir düşüş olduğuna vurgu yaptı.