Keşmir'den tüm dünyayı yasa boğan o görüntü! Herkes bunu konuşuyor...

Gelen son dakika haberine göre; Hindistan'da Keşmir'in kuzeyindeki Sopore bölgesinde militanlarla Hint askerleri arasındaki çatışmalar devam ediyor. Sopore kasabasında Hint polisinin ateşi sonucu ölen 65 yaşındaki dedesinin üstüne oturup ağlayan torunun bu görüntüsü sosyal medyada paylaşılır paylaşılmaz dünyada gündem oldu...

Hindistan'da Keşmir'in kuzeyindeki Sopore bölgesinde militanlarla Hint askerleri arasındaki çatışmalar devam ediyor.

Nüfusunun çoğunluğunu Müslümanların oluşturduğu Keşmir'de Hinduların ve merkezi yönetimin baskıları nedeniyle güvenlik güçleri ve ayrılıkçı gruplar arasında sık sık çatışmalar yaşanıyor..

Hindu milliyetçisi Hindistan Halk Partisi (BJP) yönetimi, Keşmir'e ayrıcalık tanıyan anayasanın 370. maddesini 5 Ağustos 2019'da iptal ederek bölgenin özel statülü yapısını ortadan kaldırdı..

Cammu Keşmir, İngiltere'den bağımsızlığın kazanıldığı 1947'den bu yana kendi yasalarını çıkarabilecek şekilde ayrıcalıklı konumdaydı. Bu özel statü, yabancıların bölgeye yerleşmesine ve mülk edinmesine izin vermeyen vatandaşlık yasasını da içeriyordu..

Kararın ardından Hint güvenlik güçleri, Cammu Keşmir'de asayiş operasyonlarını ve halk üzerindeki baskıları yoğunlaştırmış, sokağa çıkma yasağının yanı sıra internet, telefon ve ulaşım kısıtlamaları getirilmiş, bölgedeki yerel partilerin yöneticileri ve üyeleri gözaltına alınmıştı..

DİĞER GALERİLER