Bilim insanlarından dehşete düşüren açıklama: Dünya karanlığa gömülebilir

Dünyanın geleceği hakkında ortaya atılan iddialara bir yenisi daha eklendi 'Dünya karanlığa gömülebilir.' Bu kez iddianın sahibi CU Boulder'da görev alan bilim insanları. Peki dünya nasıl karanlığa gömülecek? Neler olacak? İşte bilim insanlarının dikkat çeken o açıklaması.

Gezegenimizin içinde bulunduğu sistemin tek yıldızı olan Güneş Dünya için son derece önemli. Ancak Güneş'te yaşanacak anlık enerji patlamaları, elektronik cihazların yok olmasına sebep olabilir.

CU Boulder'da görev alan bilim insanları tarafından yapılan açıklamaya göre, Güneş'te "süper patlama" ismi verilen şiddetli bir patlamanın yaşanabileceğinin altı çizildi.

Söz konusu patlamanın gerçekleşmesi durumunda ise dünya çapındaki elektronik aygıtların zarar görebileceği vurgulandı. Böyle bir patlamanın yörüngedeki uyduları da etkileyebileceği, bunun da küresel çapta bir soruna neden olabileceği belirtiliyor.

Bahsi geçen patlamaların genellikle daha genç ve daha aktif yıldızlarda gerçekleştiği tahmin ediliyordu. Ancak son çalışma sonrası bu tarz patlamaların Güneş gibi olgun yıldızlarda da görülebileceği ortaya çıktı.

Yapılan açıklamada keşfi gerçekleştiren bilim insanlarının, gezegenimizin emniyetini sağlamaları için yetkililerle iletişime geçtiği bilgisine yer verildi.

DİĞER GALERİLER