Bugünkü
Takvim

Bilge Eser’den Dünya Panaroması

KARNAVALA AZ KALDI, MAKETLERİM NERDE? BREZİLYA

 Şubat ayı kimileri için soğuk, kar, eve kapanma, kara kış anlamına gelse de dünyanın bizden çok uzak köşesi için yaz, eğlence ve karnaval demek! Brezilya’nın Rio kenti 12-17 Şubat tarihleri arasında yapılacak dev Rio Karnavalı’na hazırlanıyor. Yüzlerce samba okulunun katılacağı dev gösteri için son hazırlıklar yapılıyor.

“Beija Flor de Nilopolis” adlı samba okulunun dev maketini hazırlayan bir görevli ise gece gündüz çalıştıklarını anlatıyor. Bu okulun teması ise, Rio’nun 50’inci kuruluş yıldönümünü hatırlatmak.

KAR YAĞDI, HER YER KAYBOLDU
ABD
Kışın kar anlamına geldiği ülkeler ise bu yıl neredeyse hiç olmadığı kadar beyaza doydu. ABD’nin başkenti Washington’da kar kalınlığının en az 2 metreye kadar çıktı. Kar nedeniyle hayat dururken ABD’liler evlerine kapandı. Kiralık araç şirketleri de sabah işlerine gittiklerinde kiralayacak araç bulamadılar. Çünkü hepsi beyaza bürünmüştü.

Washington’da Kongre binası yanında yer alan park ise çocuklar için oyun alanı olmuş durumda. Kendilerine dev bir kuyu kazan çocuklar eğlenceye doydular.

KABİL’İN DAĞLARINDA KAR
Savaş nedeniyle zor günler yaşayan Afgan çocuklar hiç olmazsa beyaz örtüyle biraz da olsa gülümsemeyi başardı. ABD’deki yaşıtları gibi giysileri yoktu, oyuncakları da… ama onlar arka arkaya dizilerek tren oluşturdu ve Kabil’in yüksek tepelerinden aşağı kendilerini bıraktı.