Kredi kartına taksit kaldırıldı mı? Emeklerin refah payı kesilecek mi? Misafir vergisi alınacak mı? Bakan Mehmet Şimşek ve Dezenformasyonla Mücadele Platformundan açıklama

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Kredi kartına taksit kaldırılacak" iddialarına yanıt verdi. Şimşek, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada "Piyasalarda tedirginlik ve güvensizlik oluşturmaya yönelik kasıtlı haberler dolaşıma sokulmaktadır” ifadelerini kullandı. Öte yandan CHP fondaşı medyanın ekonomi üzerinden halkı galeyana getirme çabası sadece kredi kartı üzerinden değil. Son günlerde Cumhuriyet gazetesinden Halk TV'ye kadar birçok fondaş gazete "Mehmet Şimşek'in kararıyla emekliye refah payı kesintisi" olacağına yönelik manipülatif haberler yayıyor. Söz konusu haberlerin bir yalandan ibaret olduğunu açıklayan Dezenformasyonla Mücadele Platformu, "Piyasalarda tedirginlik ve güvensizlik oluşturmaya yönelik yapılan manipülatif haberlere itibar etmeyiniz" açıklamasında bulundu.

Giriş Tarihi 27 Şubat 2024, 09:31 Güncelleme 27 Şubat 2024, 13:00
Kredi kartına taksit kaldırıldı mı? Emeklerin refah payı kesilecek mi? Misafir vergisi alınacak mı? Bakan Mehmet Şimşek ve Dezenformasyonla Mücadele Platformundan açıklama

İÇİNDEKİLER

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Dezenformasyonla Mücadele Merkezi'nin sosyal medya paylaşımını alıntılayarak önemli bir açıklama yaptı.

Bakan Şimşek'in paylaşımı şu şekilde:

"Piyasalarda tedirginlik ve güvensizlik oluşturmaya yönelik kasıtlı haberler dolaşıma sokulmaktadır. Orta Vadeli Programımızda uygulayacağımız politikaları net bir şekilde ortaya koyduk. Kurala dayalı ve öngörülebilir politikalarımız seçim sonrası dönemde de aynen devam edecektir. Bu çerçevede vatandaşlarımızdan istirham ediyorum; lütfen bizden duymadığınız hiçbir habere itibar etmeyiniz."

DEZENFORMASYONLA MÜCADELE MERKEZİ'NDEN KREDİ KARTLARIYLA İLGİLİ AÇIKLAMA

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi sosyal medya hesabı üzerinden kredi kartları ile ilgili yapılan haberlere açıklık getirdi. Dezenformasyonla Mücadele Merkezi'nin yaptığı paylaşım şu şekilde:

"Bazı sosyal medya hesaplarında yer alan "Kredi kartına taksit kaldırıldı." iddiası doğru değildir.

Hazine ve Maliye Bakanlığı veya ilgili kuruluşlar tarafından, kredi kartı kullanımlarında taksit uygulamasının kaldırılmasına ilişkin hayata geçirilmiş herhangi bir düzenleme bulunmamaktadır.

Kredi kartları konusunda doğru olmayan bilgiler üzerinden, piyasanın işleyişini bozabilecek mesnetsiz ve spekülatif açıklamalar yapıldığı tespit edilmiştir.

Resmi kurum ve yetkililerin dışında yapılan açıklamalara itibar etmeyiniz."

EMEKLİLER ÜZERİNDEN ALGI OPERASYONU
Öte yandan CHP fondaşı medyanın ekonomi üzerinden halkı galeyana getirme çabası sadece kredi kartı üzerinden değil. Son günlerde Cumhuriyet gazetesinden Halk TV'ye kadar birçok fondaş gazete "Mehmet Şimşek'in kararıyla emekliye refah payı kesintisi" olacağına yönelik manipülatif haberler yayıyor.

Söz konusu haberlerin bir yalandan ibaret olduğunu açıklayan Dezenformasyonla Mücadele Platformu, "Piyasalarda tedirginlik ve güvensizlik oluşturmaya yönelik yapılan manipülatif haberlere itibar etmeyiniz" açıklamasında bulundu.

İşte o açıklama:

Bazı basın yayın organlarında yer alan, "Misafir vergisi geliyor" ve "Emekli maaşlarında refah payı kesintisi yapılacak" iddiaları doğru değildir.

Kira geliri olan mal sahiplerinin beyanname vererek vergisini ödemesi gerekmektedir. Konutta ikamet eden sakinlerin dışında, evde başkalarının misafir edilmesinden kaynaklı herhangi bir vergi alınması söz konusu değildir.

"Misafir vergisi" adı altında magazinselleştirilerek kamuoyunda paylaşılan iddialar gerçeği yansıtmamaktadır. Memur ve memur emeklileri için uygulanan refah payı sisteminin ortadan kaldırıldığı iddiası da gerçeği yansıtmamaktır.

Dolayısıyla bahse konu haberlerde iddia edildiği gibi emekli maaşlarında önümüzdeki süreçte kesinti yapılması da söz konusu değildir.

Piyasalarda tedirginlik ve güvensizlik oluşturmaya yönelik yapılan manipülatif haberlere itibar etmeyiniz.

TAKVİM UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN