Ekonomide yol haritası çiziliyor: Ücretlere destek! Reformlar için kollar sıvandı

Ekonomi programında da yer alacak bazı önemli reform adımları atıldı. Enflasyonun çalışanlar üzerinde tahribat yapması engellenecek, refah payı gibi tedbirler alınacak. Ücretlerin Gelir Vergisi Kanunu’nun ikinci dilimine girmesi önlenecek.

Kaynak GAZETE Giriş Tarihi 06 Haziran 2023 Güncelleme 06 Haziran 2023, 06:58
Ekonomide yol haritası çiziliyor: Ücretlere destek! Reformlar için kollar sıvandı

İÇİNDEKİLER

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in göreve başlamasıyla birlikte ekonomide yol haritası güncelleniyor. Ekonomi programında da yer alacak bazı önemli reform adımları şöyle:GIDA ENFLASYONU FRENLENECEK: Enflasyonun tek haneye düşmesi için sıkılaştırıcı para politikası sürerken, gıda enflasyonunu frenlemek için maliyet düşürücü uygulamalar gelecek.

KKM DEVAM EDECEK: Kur korumalı mevduat uygulaması kur baskısı hafifleyene kadar sürecek. Döviz rezervleri artırılacak.DOLAYLI VERGİ YÜKÜ HAFİFLEYECEK: Vergi türleri itibariyle dolaylı vergilerin sistemdeki ağırlığı görece azaltılacak.

ÜCRETLERE VERGİ AVANTAJI: Enflasyonun çalışan kesim üzerinde tahribat yapması her zaman olduğu gibi önlenecek, hatta refah payı ile telafi edici tedbirler de alınacak. Ücretlerin Gelir Vergisi Kanunu'ndaki 2. dilime girmesi önlenecek.

ESNEK İŞ: Kadınların, yaşlıların işgücüne katılımı artırılacak. Esnek çalışma saatleri uygulanacak.
Hazal ATEŞ

TAKVİM UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN