İhracatta rekor! Ticaret Bakanı Mehmet Muş duyurdu

Son dakika haberleri... Türkiye ihracatta yine rekora imza attı. Ticaret Bakanı Mehmet Muş, "Depremin üretim ve tedarikte oluşturduğu olumsuzluklara rağmen mart ayında ihracatımız yüzde 4,4 artışla 23,6 milyar dolara çıktı.  Bu rakam tüm zamanların en yüksek aylık ihracat rakamıdır." ifadelerini kullandı.

Giriş Tarihi 04 Nisan 2023, 11:23 Güncelleme 04 Nisan 2023, 14:54
İhracatta rekor! Ticaret Bakanı Mehmet Muş duyurdu

İÇİNDEKİLER

Mart ayında ihracat yüzde 4,4 artışla 23,6 milyar dolara çıktı. Bu rakam tüm zamanların en yüksek aylık ihracat rakamı olarak kayıtlara geçti.

Ticaret Bakanım Mehmet Muş, Ticaret Bakanlığı Konferans Salonu'nda, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe ile düzenlediği basın toplantısında, mart ayı dış ticaret rakamlarını açıkladı.

DEPREM FELAKETİNİN OLUMSUZ ETKİSİ AZALARAK DEVAM ETTİ
Depremden etkilenen illerin ihracattaki payının 2022 yılı itibarıyla yüzde 8,6 seviyesinde olduğuna işaret eden Muş, yaşanan deprem felaketinin ihracat üzerindeki olumsuz etkisinin mart ayında azalarak devam ettiğini söyledi.

TÜM ZAMANLARIN EN YÜKSEĞİ
Muş, gelecek dönemde, depremden etkilenen illerde üretim faaliyetlerinin ve ihracatın toparlanmayı sürdüreceğini değerlendirdiklerini bildirirken, "Depremin üretim ve tedarikte oluşturduğu olumsuzluklara rağmen mart ayında ihracatımız yüzde 4,4 artışla 23,6 milyar dolara çıkmıştır. Bu rakam tüm zamanların en yüksek aylık ihracat rakamıdır. Bu başarıyı, avro-dolar paritesinin ihracatımızı 340 milyon dolar aşağı çekmesine rağmen elde ettiğimizi özellikle vurgulamak isterim. Mart ayında ithalatımız ise yüzde 4,2 artarak 32,2 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Mart ayında, toplam enerji ithalatı 6 milyar dolar seviyesindedir." diye konuştu.

"MOTORLU KARA TAŞITLARINDA BÜYÜK BİR TALEP VAR"
İthalattaki artışta önemli payı bulunan işlenmemiş altında ise mart ayı ithalatının, bir önceki yıla göre yüzde 63 artarak 1,7 milyar dolar olduğunu aktaran Muş, şunları kaydetti:

"İthalatta görülen artışta, motorlu kara taşıtlarında yüzde 77,6, elektrikli makinelerde yüzde 39,6, diğer makinelerde yüzde 30,8 yükselişin de etkili olduğunu belirtmek isterim. Motorlu kara taşıtları ithalatındaki artışın temel nedeni dünyadaki çip krizinin hafiflemesidir. Burada büyük bir talebin olduğunu vurgulamak isterim. 2023 yılının ilk çeyreğinde ise ihracatımız yüzde 2,5 artışla 61,6 milyar dolar, ithalatımız ise yüzde 11,4 artışla 96,5 milyar dolara çıkmıştır."

BAKAN MUŞ SOSYAL MEDYADAN PAYLAŞTI
Öte yandan Bakan Muş rakamların yer aldığı infografiki Twitter üzerinden paylaştı.

Muş, "Mart ayında ihracatımız %4,4 artışla 23,6 milyar Dolar seviyesinde gerçekleşmiştir. Bu, tüm zamanların en yüksek aylık ihracatı olmuştur." ifadelerini kullandı.

İnfografikte yer alan bilgilere göre en fazla ihracat Almanya'ya yapıldı.