Renault, Nissan ve Mitsubishi'den elektrikli otomobil için 23 milyar euroluk dev yatırım

Son dakika haberi... Otomotiv devleri Renault, Nissan ve Mitsubishi Motors, gelecek 5 yılda ortak elektrikli araçlar geliştirmek için 23 milyar euroluk bir yatırım yapacaklarını duyurdu.

Giriş Tarihi 27 Ocak 2022, 17:15 Güncelleme 27 Ocak 2022, 17:15
Renault, Nissan ve Mitsubishi’den elektrikli otomobil için 23 milyar euroluk dev yatırım

İÇİNDEKİLER

Renault, Nissan ve Mitsubishi Motors ittifakının gelecek beş yılda ortak elektrikli araçlar geliştirmek için 23 milyar avroluk (26 milyar dolar) yatırım yapacakları bildirildi.

Şirketler tarafından yapılan ortak açıklamada, Renault, Nissan ve Mitsubishi ittifakının, "2030 elektrikli araçları planı" kapsamında, gelecek dokuz yıl boyunca beş ortak platform tarafından desteklenen 35 yeni elektrikli araç modelini piyasaya süreceği belirtildi.

Söz konusu dönemde batarya üretiminde 220 gigavatsaatlik kapasiteye ulaşma hedefi taşıyan bir strateji izleneceği vurgulanan açıklamada, plan kapsamında gelecek beş yılda ortak üretim platformları, bataryalar ve işletim sistemlerine ise 23 milyar avro yatırım yapılacağı kaydedildi.

Öte yandan, diğer otomobil üreticilerinin de elektrikli hareketliliğe yönelik yatırımlarını önemli ölçüde artırmaları dikkati çekiyor. Toyota, Aralık 2021'de elektrikli araçlara 70 milyar dolar harcayacağını açıklamıştı. Alman otomobil üreticileri de elektrikli araçlara 150 milyar avrodan fazla yatırım planlarını bildirmişti.

TAKVİM UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN