Takvim

Vav TV Canlı Yayın
 • Ekonomi
 • 11.06.2021 12:06
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 11.06.2021 12:06
ABONE OL

yapanlara , , , veriliyor

Valilikler ve kaymakamlıklardan korona virüs salgın süreçleri içerisinde devlet tarafından bir hayli dayanak verilmeye devam ediyor. Gereksinim sahibi olan kişiler için dayanaklar hız kesmeden geliyor. Valilikler, kaymakamlıklar ve belediyeler gibi bir hayli kuruluş tarafından fakirlik halinde olan kişiler için destekler geliyor. Parasal anlamda verilen desteklerin nasıl yapıldığı bir hayli merak ediliyor. Bu zorlu süreçler içerisinde valilikler tarafından yardım ve destekler tarafından geliyor. Öğrenciler için ödenen 450 TL eğitim yardımları, kira yardımları ve fakirlik maaşları gibi birçok yardım ön planda yer alıyor.

E devletten başvuru yapanlara belediye yardım parası, gıda ve erzak yardımı...

Valilikler ve kaymakamlıklardan korona virüs salgın süreçleri içerisinde devlet tarafından birçok yardım verilmeye devam ediyor. İhtiyaç sahibi olan vatandaşlar için yardımlar hız kesmeden geliyor. Bazıları bakanlıklar aracılığı ile verilirken bazıları da valilik ya da kaymakamlık gibi bakanlıkların alt kurumları tarafından veriliyor. Maddi durumları kötü olan vatandaşlar ya da hiç geliri olmayanlar için valilikler tarafından çeşitli destek ödemeleri gelmeye devam ediyor. Durumları kötü olan vatandaşların ihtiyaçlarını rahat bir şekilde karşılayabilmeleri adına maddi destekler geliyor.Bu zorlu süreçler içerisinde valilikler tarafından yardım ve destekler aile çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığı tarafından geliyor.

VALİLİKLER VE KAYMAKAMLIK DESTEK ÖDEMELERİ

Maddi durumu iyi olmayan, geliri bulunmayan ya da düşük gelirli olan vatandaşlara valiliklerden çeşitli alanlarda ödemeler yapılır.

Vatandaşların içinde bulundukları durumlara göre oluşan ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla sağlanan bu destek ödemeleri yakacak yardımı, erzak yardımı, eğitim yardımı, maddi destek ve nakit para yardımı gibi alanlarda ödenir.

VALİLİKLERDEN ALINAN YARDIMLAR

Valilikler tarafından vatandaşa sağlanan yardım ve destekler, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı olarak gerçekleştirilen yardımları kapsamakta olup bunlar 450 TL olarak ödenen öğrenci yardım parası, kira yardımı, fakirlik maaşı yardım kalemleridir. Bu yardımlardan yararlanmak için kimlik belgesi ve fotokopisi, ikametgah belgesi, geliri olmadığına dair gelir test, başvuru dilekçesi, emekliliğe hak kazanmamış olmak, gayrimenkul ve menkul sahibi olmamak şartlarını sağlaması gerekmektedir.

   Fakir Ailelere Devlet Yardımı

   Durumu olmayan ve ailesini geçindiremeyen vatandaşlarımız için devletimiz kapılarını açarak bir çok yardımda bulunmaktadır. Maddi yardımların yanı sıra kira, giyecek, yiyecek, yakacak yardımları da verilmektedir. Ülkemizde çok sayıda vatandaşımız açlık sınırının altında yaşamaktadır. Bu nedenle de bir çok aile maddi yetersizlikler sonucunda oldukça sıkıntı yaşamaktadır. Devletimiz ilk olarak İş-kur tarafından işsiz olan vatandaşlarımıza iş imkanı sunmaktadır. Bunun yanı sıra çalışamayacak durumda olan ve hiç bir geliri bulunmayan vatandaşlarımız için fakirlik maaşı verilerek bir çok aileye maddi destek sağlanmaktadır.

   Belediye yardımı nasıl alınır, belediye yardımı başvurusu?

   Erzak yardımı belediyelerce ihtiyaç sahiplerine koliler halinde dağtılabileceği gibi kupon ya da nakdi yardım şeklinde olabilir.

   Erzak yardımıcı için gerekli belgeler hangileridir?

   Belediyenin erzak yardımından faydalanmak isteyen kişiler belli başlı şartlara uyuyor olması gerekiyor. Erzak yardımından yararlanmak için gerekli belgeler şöyle:

   Nüfus cüdanı fotokopisi

   Dilekçe

   Muhtaçlık belgesi (Muhtarlıktan alabilirsiniz)

   Ayrıca belediyeler farklı belgeler de talep edebilir. Bu nedenle başvuru öncesinde belediyelerde bilgi almalısınız.

   Belediyelerin ihtiyaç sahiplerine sunduğu yardımlar şöyle:

   Belediye yardım parası

   Odun ve kömür yardımı

   Gıda ve erzak yardımı

   Muhtaç asker ailesi yardımı

   Belediye yaşlı bakım hizmetleri

   Kırtasiye yardımı

   Öğrencilere okul yardımı

   Belediye bursu

   Giyecek yardımı

   Sosyal yardım kartı

   Şehit ve gazi yakınlarına yardım

   Fakir ailelere kira yardımı

   Sağlık ve ilaç yardımı

   Bebekler için bez ve mama yardımı

   Engelli yardımları

     Belediye yardımı başvurusu nasıl yapılır?

     Belediyeden belediye başvuru işlemlerinin adımları değişmektedir. Bazı belediyeler başvuruları telefonla bazıları ise bizzat görüşmeyle almakta. Bu nedenle bağlı bulunduğunuz belediyeye gidip konu hakkında destek alabilirsiniz.

     Belediyeden nakdi yardım almak için hangi belgeler gerekiyor?

     Belediyelerden nakdi yardım almak erzak yardımı almaktan daha zordur. Çünkü kişiler ihtiyaç sahibi olduklarını belgelerle kanıtlamak durumundadır. İşte, nakdi yardım almak isteyenler için gerekli olan belgeler:

     TC kimlik numaranızın yazdığı kimlik belgeniz

     Yardım dilekçesi

     Sağlık provizyon aktivasyon belgesi. Bu belge Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan alınır. Bu belgenin istenmesinin sebebi, kişinin çalışıp çalışmadığını görebilmektir.

     Muhtarlıktan alınmış ikametgah belgesi

     Üzerine kayıtlı araç olmadığına dair belge

     Ayrıca belediyeye başvuru yapmadan önce gerekli evraklar konusunda daha net bilgi almalısınız. Çünkü belediyelerin istediği belgeler farklı olabilir.

     BELEDİYELERİN YAPTIĞI YARDIMLAR

     Her belediyenin Sosyal Yardım ve Hizmet yönetmeliği bulunmaktadır. Bu yönetmelikler dahilinde belediyeler aşağıda sayılan kişilere tespit sonucunda ayni ve nakdi yardım yapmaktadır;

     Sigortalı bir işte çalışmayan ve sosyal güvencesi olmayan şahıs ve ailelere
     Evinde yeme ihtiyacını karşılayamayacak olanlara düzenli olarak yapılacak yemek yardımları
     Yaşlılara ve engellilere yapılan yardımlar
     Doğal felaketler sebebi ile yardıma muhtaç olan kişilere yapılan yardımlar
     Hastalıkları sebebi ile çalışamayacak durumda olanlar
     Belediyenin inceleme yapan komisyonu tarafından yardıma muhtaç olduğunun tespiti yapılan kimseler
     Eğitim amaçlı yapılan yardımlar başlıklarında ve bu şekilde mağduriyet yaşayan kişilere yardım yapılmaktadır.
     Belediyelerden yardım talebinde bulunmak isteyen kişilerin ikametgah belgeleri, T.C. kimlik fotokopisi ve başvuru taleplerini anlatan bir dilekçe ile belediyelere, kolluk kuvvetlerine ya da muhtarlarına giderek başvuruda bulunmaları yeterli olmaktadır. Başvuru sonrasında belediye ekiplerince adresinizde inceleme yapılacaktır. Bu sebeple gerçek manada muhtaç olduğunuzun anlaşılması durumunda yardımlardan faydalanmaya başlayabileceksiniz.

       KAYMAKAMLIK YARDIM LİSTESİ

       Bunların dışında kaymakamlıklarda ihtiyacı olan vatandaşlara özel destekler sağlıyor. Kaymakamlıklar tarafından sağlanan maddi yardımlara dair listyi aşağıda paylaşıyoruz. Kaymakamlık yardımlarından yararlanmak isteyen vatandaşlar da başvurularını Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapacaklar.

       1-) 1. Grup Yardımlar Kadınlar için;

       Çocuk yardımı, Doğum yardım parası, Eşi cezaevine giren kadınlar için sağlanan sosyal yardımlar, Dul kadınlara destek yardımları, Şartlı gebelik için maddi yardımlar, Bebek maması ve bez yardımı,

       2-) 2. Grup Yardımlar Sağlık Alanında

       Muhtaçlık maaşları, Sosyal destek yardımları, Tıbbi malzeme desteği, Yatalak hasta bezi yardımları, Engelli raporu sahiplerine maaş yardımı, Evde bakım parası ödemeleri, Şartlı sağlık destekleri.

       3-) 3. Grup Yardımlar Genel

       Kira yardımı, Yakacak yardımı, Proje geliştirme desteği, Eğitim/öğretim yardımı, Bayramlık ve gıda yardımı, Gıda desteği, Kıyafet desteği, Afet yardımları,65 yaş üstü maaşlar,