Takvim

Vav TV Canlı Yayın
 • Ekonomi
 • 03.05.2021 23:01
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 03.05.2021 23:01
ABONE OL

Nisan ayı ne zaman yatacak? Nisan ayı KÇÖ erken yatar mı?

Nisan ayı ne zaman yatacak? Kısa çalışma ödeneği KÇÖ süresi uzatılmıştı. Sürenin uzatılmasının ardından Ramazan Bayramı öncesi ödemelerin gelip gelmeyeceği merak ediliyor. Pandemi döneminde işletmeler binlerce işçiyi kısa çalışma ödeneği kapsamına almıştı. Kısa çalışma ödenekleriyle çalışanların mağduriyetinin önüne geçiliyor. Peki Nisan ayı ?

Nisan ayı kısa çalışma ödeneği ne zaman yatacak?

Nisan ayı kısa çalışma ödeneği ne zaman yatacak? Halk arasında KÇÖ olarak da bilinen kısa çalışma ödeneklerinden her ay binlerce çalışan faydalanıyor. Çalışanların mağdur olmaması için ödenen kısa çalışma ödenekleri uzatılmıştı. Peki, Nisan ayı kısa çalışma ödeneği KÇÖ ne zaman yatacak? Nisan ayı KÇÖ erken yatar mı?

NİSAN AYI KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NE ZAMAN YATACAK?

Kısa çalışma ödeneği için herhangi bir tarih verilmedi. Ancak tahminlere göre ödemelerin 5 Mayıs'ta yatırılması bekleniyor.

KÇÖ NE ZAMAN BİTECEK?

Yeni tip koronavirüs (COVID-19) nedeniyle kısa çalışma başvurusunda bulunan iş yerleri için kısa çalışma ödeneğinin süresi, 30 Haziran 2021 tarihine kadar uzatıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzalı "Yeni Koronavirüs (Covid-19) Nedeniyle Dışsal Etkilerden Kaynaklanan Dönemsel Durumlar Kapsamındaki Zorlayıcı Sebep Gerekçesiyle Kısa Çalışma Uygulanan İş Yerleri İçin Kısa Çalışma Ödeneğinin Süresinin Uzatılması Hakkında Karar" Resmi Gazete'de yayımlandı.

Karara göre, 4447 sayılı "İşsizlik Sigortası Kanunu"nun geçici 23'üncü maddesinde belirtilen esaslar çerçevesinde, yeni tip koronavirüs (COVID-19) nedeniyle dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlar kapsamında zorlayıcı sebep gerekçesiyle 31 Ocak 2021'e kadar (bu tarih dahil) kısa çalışma başvurusunda bulunmuş olan iş yerleri için kısa çalışma ödeneğinin süresi, anılan Kanun'un ek 2'nci maddesi kapsamındaki uzatma süresiyle sınırlı kalmaksızın, 29 Haziran 2020 tarihli ve 2706 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı'nda belirtilen esaslar çerçevesinde ve 18 Şubat 2021 tarihli ve 3556 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile uzatılan süreden sonra başlamak üzere 30 Haziran 2021 tarihine kadar uzatıldı.

   KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİNE KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR?

   Covid-19 sebebiyle işyerindeki haftalık çalışma sürelerini geçici olarak en az üçte bir oranında azaltan veya süreklilik koşulu aranmaksızın işyerinde faaliyetini tamamen veya kısmen en az dört hafta süreyle durduran her bir işveren kısa çalışma başvurusunda bulunabilir.

   İşverenler kısa çalışma ödeneği başvurusunu e-Devlet üzerinden yapabiliyorlar.