Takvim

Vav TV Canlı Yayın
 • Ekonomi
 • 27.01.2021 15:25
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 27.01.2021 15:27
ABONE OL

Müjdeyi vermişti! Restoran, kafe ve lokantalara destek ödemesinin detayları belli oldu! Kısıtlamalar kalkacak mı?

Başkan , koronavirüs tedbirleri kapsamında faaliyetleri sona eren veya kısıtlanan restoran, kafe ve lokanta sahiplerine müjde verdi. Erdoğan, "Lokanta, restoran ve kafe gibi sektörlerde alınan tedbirler nedeniyle faaliyetleri kısıtlanan 2019 cirosu 3 milyon lira ve altı olanlara destek ödemesi yapacağız" şeklinde konuştu. Öte yandan kısıtlamalarla ilgili açıklama yapan Erdoğan, "Kabine toplantısından sonra varsa öyle bir şey açıklarız" dedi. 'ın müjdesini verdiği destek ödemesinin de detayları belli oldu.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan restoran, kafe, lokanta sahiplerine ödeme müjdesini açıkladı.

Başkan Erdoğan "Lokanta, restoran ve kafe gibi sektörlerde alınan tedbirler nedeniyle faaliyetleri kısıtlanan 2019 cirosu 3 milyon lira ve altı olan, gerçek usulde vergilendirilen ticari işletmelere destek ödemesi yapacağız.

Cirosu 2020 yılında bir önceki yıla kıyasla yüzde 50 ve daha fazla azalan işletmelerimize, 2 bin liradan az 40 bin liradan fazla olmamak üzere, ciro kaybının yüzde 3'ü oranında destek ödemesi yapacağız. Bu yeni destek kalemimizin tüm işletmelerimize hayırlı olmasını diliyorum" dedi.


   Başkan Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:
   Lokanta, restoran ve kafe gibi sektörlerde alınan tedbirler nedeniyle faaliyetleri kısıtlanan 2019 cirosu 3 milyon lira ve altı olan, gerçek usulde vergilendirilen ticari işletmelere destek ödemesi yapacağız.

   Cirosu 2020 yılında bir önceki yıla kıyasla yüzde 50 ve daha fazla azalan işletmelerimize, 2 bin liradan az 40 bin liradan fazla olmamak üzere, ciro kaybının yüzde 3'ü oranında destek ödemesi yapacağız. Bu yeni destek kalemimizin tüm işletmelerimize hayırlı olmasını diliyorum. Sosyal koruma kalkanı çerçevesinde bugüne kadar 46 milyar liralık bir kaynağı karşılıksız olarak her kesimden insanımıza aktardık.

   Esnafımızı bugüne kadar yalnız bırakmadık, bundan sonra da bırakmadık. Salgının seyrinin endişe verici seyre çıkması, geçtiğimiz aylarda bizi daha sıkı tedbirler almaya yöneltti. Vaka ve hasta sayısının salgının tehdit olmaktan çıkacağı seviyeye kadar gerilemesiyle yeniden normalleşme adımlarını atmaya başlayacağımız açıktır.

     Bunun için önce milletimizin, 'temizlik, maske, mesafe' kurallarına sıkı bir şekilde riayet etmesi gerekiyor. Aşılanan kişi sayısının toplumda genel koruma sağlayacak sayıya ulaşması da önemli bir kriterdir.

     KISITLAMALAR KALKACAK MI?
     Başkan Erdoğan, kısıtlamaların kaldırılmasına ilişkin "Kabine toplantısından sonra varsa öyle bir şey açıklarız" dedi.

     DESTEK MÜJDESİNİN DETAYLARI BELLİ OLDU
     Başkan Erdoğan'ın açıkladığı kafe, restoran ve lokantalara ödeme desteği müjdesinin detayları belli oldu.

     Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan yaptığı açıklamada "Lokanta, restoran ve kafe sahibi esnaflarımız, Sn Cumhurbaşkanımız sizler için yeni müjdeyi açıkladı. 2019 cironuz 3 milyon TL'nin altındaysa 2020 cironuz %50 ve üzerinde azaldıysa 2 bin-40 bin TL arasında hibe vereceğiz (tutar azalan cironun %3'üne göre hesaplanacak)" ifadelerini kullandı.