Takvim

Bugünkü
Takvim
 • Ekonomi
 • 14.01.2021 15:40
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 14.01.2021 15:40
ABONE OL

? Başvuru nasıl yapılır? ?

sorusunun yanıtı ayın ortalarında merak konusu oldu. Koronavirüs salgınıyla birlikte devreye alınan ekonomik destekler arasında yer alan ne başvurunun nasıl yapıldığı araştırılıyor. Kısa çalışma başvuruları ise e-Devlet üzerinden 31 Ocak 2021 tarihine kadar kolayca yapılabilecek. Peki, kısa çalışma ödeneği başvuru ne zaman bitiyor? Başvuru nasıl yapılır? ? İşte detaylar...

Kısa çalışma ödeneği başvuru ne zaman bitiyor?

Koronavirüs pandemisiyle birlikte başlatılan kısa çalışma ödeneği ödemeleri sürüyor ve başvuru yeniden alınmaya başlandı. Geçtiğimiz ay Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 1 Aralık 2020 tarihi itibarıyla tekrar başlayan yeni başvuruların son başvuru tarihinin değiştiğini duyurmuştu. Peki, kısa çalışma ödeneği başvuru ne zaman bitiyor? Başvuru nasıl yapılır? KÇÖ ne kadar uzatıldı? İşte ödenek hakkında bilgiler

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Ödenek için başvurular e-Devlet üzerinden yapılıyor. Aşağıdaki linke tıklayarak TC kimlik ve e-Devlet şifrenizi girerek rahatlıkla başvuru yapabilirsiniz.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYINIZ

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NE KADAR UZATILDI?

Cumhurbaşkanlığı kararıyla 31 Aralık öncesi başvuruda bulunmayan işyerlerinin de başvuru yapabilmelerinin sağlandığını belirten Bakan Selçuk, "Corona virüs nedeniyle 31 Aralık tarihine kadar kısa çalışma ödeneğine başvurmayan işyerlerimiz 31 Ocak 2021 tarihine kadar e-devlet aracılığıyla başvurmaları durumunda 1 Ocak 2021 tarihinden sonraki dönem için 3 ay süreye kadar kısa çalışma ödeneğinden yararlanabilecekler" dedi.

İLAVE İŞÇİ İÇİN KÇÖ TALEBİNDE BULUNABİLECEKLER

Bakan Selçuk açıklamasında daha önce ödenekten yararlanan işyerlerinin durumuna da değindi. 31 Aralık tarihine kadar corona virüs nedeniyle zorlayıcı sebep kaynaklı kısa çalışma başvurusunda bulunan işyerlerinin ilave işçileri için de kısa çalışma ödeneği talebinde bulunabileceğini belirten Selçuk; "Bu işyerlerimiz daha önce kısa çalışma uygulamasından yararlanmayan işçilerini de bildirerek başvuru yapabilecek" diye konuştu.

Selçuk ayrıca, kısa çalışma ödeneği olarak ödenen sürelerin işçilerin işsizlik ödeneklerinden mahsup edilmeyeceğini de hatırlattı.

   BAŞVURULAR E-DEVLET ÜZERİNDEN GERÇEKLEŞTİRİLECEK

   Kısa çalışma başvurularının e-Devlet üzerinden 31 Ocak 2021 tarihine kadar yapılabileceğini duyuran Bakan Selçuk, 1 Ocak 2021 tarihinden sonra yapılacak başvurular için kısa çalışma ödeneği başlama tarihinin 1 Ocak 2021 tarihi veya sonrası olarak bildirilebileceğini belirtti.

   KİMLER, NASIL YARARLANACAK?

   * 30 Haziran tarihi, 31 Ocak tarihine uzatıldı.

   * Kısa çalışma ödeneğine yeni başvurular 1 Aralık, yani dün itibariyle başladı.

   * 30 Haziran'a kadar kısa çalışmaya başvurmuş işyerleri ödenek hakkından yararlanırken yeni kararla, 31 Aralık tarihine kadar tüm işyerleri kısa çalışma ödeneğine başvurabilecek ve çalışanları için ödenek alabilecek.

   * İşe yeni girmiş çalışanlar da kısa çalışma ödeneği alacak.

     * 30 Haziran tarihine kadar kısa çalışmaya başvurmuş işyerleri hem bu dönemdeki çalışanları için hem de bu dönem sonrası ilave çalışanları için de kısa çalışma ödeneği alabilecek.

     * Önceden kısa çalışmaya başvurmuş işyerleri kısa çalışmadan yararlanmak için yeni bir başvuru yapmayacak, önceki başvurusundaki çalışan kişi sayısı kadar kısa çalışmadan yeniden yararlanacak. Ancak bu dönemde yeni işe aldığı kişiler varsa bunlar için başvuru yapacak.

     * Daha önce kısa çalışmaya hiç başvurmamış işyerleri 1 Aralık itibariyle İŞKUR'a başvurabilecek ve kısa çalışma ödeneği alabilecek.

     İŞTEN ÇIKARMA YASAĞI UZATILDI

     Salgın nedeniyle iş kanununa eklenen geçici 10. madde kapsamında, iş veya hizmet sözleşmesinin belirli haller dışında işveren tarafından feshedilmesini yasaklayan düzenlemenin süresi 17 Ocak 2021 tarihinden itibaren iki ay uzatıldı.