Takvim

Bugünkü
Takvim
 • Ekonomi
 • 13.01.2021 21:56
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 13.01.2021 22:08
ABONE OL

Sıfırlandıysa derhal itiraz edin! Silinecekti geçen hafta aniden değişti! TEB, Vakıfbank, Ziraat, ING...

Sıfırlandıysa derhal itiraz edin! Silinecekti geçen hafta aniden değişti! kullanan ve özellikle salgın sürecinde aktif olarak kart kullanan vatandaşlar geçtiğimiz yılda biriken ların bu yıla devredip devretmeyeceğini merak etmekteydi. Bankacılık sektörünün uzmanları vatandaşları uyararak detayları anlattı. Özellikle Mart ayı sonrasında yeni tip koronavirüs vakalarının artmasıyla birlikte kredi kartı kullanımı artmıştı. Bu dönemde özellikle kredi kartlarında biriken puanlar da katlanma yaşandığı görüldü. Bankalar sınırlı tarihli puanların kampanya bitmeden kullanılması konusunda uyarıyor. Puanlar sadece kredi kartlarında birikmiyor. Akaryakıt istasyonları ve bazı markaların da kartlarından puan kazanılıyor.

Sıfırlandıysa itiraz edin! Silinecekti aniden değişti

Pandemi süreciyle birlikte kredi kartı kullanımı miktarında artış görülürken önemli bir karar alındı. Yeni yılın gelmesiyle birlikte milyonlarca kredi kartı kullanıcısı biriken puanlarının silinip silinmeyeceğini merak ediyordu. Salgını döneminde kart kullanımları artışa geçerken puanların silinip silinmeyeceği akıllarda bir soru işareti olarak yerini aldı. Bankalar yıl boyunca biriken puanları yeni yıla devredecek. Kamu ve özel banka ayrımı olmayacak. Konu hakkında önemli açıklamalar yapılarak yeni yılla ilgili detaylı bilgi vatandaşlarla paylaşıldı. Bankacılık sektörü uzmanları vatandaşları uyararak merak edilen soruları cevapladı.

YENİ YILA DEVREDİLECEK

Bankalar yıl boyunca biriken puanları yeni yıla devredecek. Kamu ve özel banka ayrımı olmayacak. Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Puanların devrinin güzel bir haber olduğunu belirten Ağaoğlu, "Böyle olması gerekiyordu. Bankalarda biriken puanları sene sonu iptal ediyorlardı, tüketiciye de yansımıyordu" dedi.

"SİLİNEN PUANLAR İÇİN İTİRAZ EDİLEBİLİR"

Bankalar sınırlı tarihli puanların kampanya bitmeden kullanılması konusunda uyarıyor. Puanlar sadece kredi kartlarında birikmiyor. Akaryakıt istasyonları ve bazı markaların da kartlarından puan kazanılıyor.

   Aydın Ağaoğlu, insanların yıl boyunca bonusları harcamanın aklına gelmediğini belirterek, "Tüketicinin elde ettiği puanlar onların kazanmış olduğu haklarıdır. 'İki ay sonra sileceğim, yıl sonunda sileceğim' gibi mesajlar geliyor ama bunları hukuki bir dayanağı yok" açıklamasını yaptı.

   Uzmanlar tüketicilerin silinen puanlara itiraz edebileceğini belirtiyor. Puanlar geri verilmezse Tüketici Hakem Heyeti'ne başvuru yapılabiliyor.

   BANKALAR DA KREDİ KARTINDA BİRİKEN PUANLARLA AÇIKLAMA YAPTI

   Vakıfbank: Müşterilerimizin bankamızdan kazanmış olduğu para puan hakları sonsuza dek geçerlidir. Puan veya kazanılmış hiç bir hakkı silmiyoruz. Her yıl biriken puanlar sonraki yıla devreder.

     Ziraat Bankası: Müşterilerimizin yaptığı harcamalar nedeniyle kazandığı bankart liralar yıl sonunda silinmiyor. Yeni yıla devredilen para puanlar istenildiği zaman kullanılabilir.

     Halkbank: Kazanılan para puanları silmiyor veya geri almıyoruz. Birikimler yeni yıla devrediliyor ve salgın sebebiyle de biriktirilen paraf paralar e-ticaret harcamalarında kullanılabilir.

     Türk Ekonomi Bankası: TEB kartlarında yıl boyunca biriken puanların sonraki yılda kullanmaları için devrediliyor. Kampanya dahilinde kazanılan hakların ne zaman bittiğini ise müşterilere bildiriyoruz.

       İng Bank: Biriken puanlar yeni yıla devrediyor. Kampanya dahlinde ise puanların silinmediğini söyledi. Biriken puanların kampanya tarihlerinde sınırlı ise bunu müşterilerimize bildiriyoruz.