Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 04.12.2020 08:25
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 04.12.2020 08:25
ABONE OL

Devletin hastaya, emekli olamayana, çalışmayana ile sağladığı destekler! Başvurana geri ödemesiz ödeme müjdesi!

hasta olanlara, emekli olamayanlara, çalışamayanlara çeşitli destek ödemeleri yapıyor. Karşılıksız yada bazı koşullar altında sağlanan SGK destek ödemelerinden 3 tanesini tüm detayları ve başvuru işlemleri birlikte haberimizde derledik. 65 yaş ve üstü vatandaşlardan bir kısmı kendine yetebilirken, büyük çoğunluğu ise maddi ve manevi her türlü desteğe ihtiyaç duyuyor. Yaklaşık 600 bin kişi bu yardımlar sayesinde temel ihtiyaçlarını kimseye muhtaç olmadan karşılamaya çalışıyor. Ama bu aylığı alabilmek için bazı koşulların oluşması gerekiyor. Kişilerin bizzat başvuru için sağlık durumunun uygun olmaması durumunda ise başvurular vasi aracılığıyla gerçekleştirilir.Başvuru sırasında gerekli vasi kararı yetkilendirilmiş mahkeme aracılığıyla verilen belge ile ispat edilmelidir.

Emekli olmayanlara müjde! Başvurana geri ödemesiz 2 bin 135 TL!

Devletin hastaya, emekli olamayana, çalışmayana SGK ile sağladığı destekler merak edliyor. Devletin, Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığıyla vatandaşlara ulaştırdığı çok sayıda destek bulunuyor. Devlet yakın akrabasına bakan vatandaşlara aylık evde bakım maaşı ödemesi yapıyor. Bu desteği almak için hastanın belirli bir oranda kendi bakımını yapamaması ve hastanın bakılacağı evin hane gelirinin belirli seviyenin altında olması gerekiyor. Bu destekler vatandaşların bulundukları durumlarda daha fazla mağdur olmamaları amacıyla ödeniyor. Bu destekleri almak için gerekli koşulların sağlanması gerekirken bazı destek ödemeleri için herhangi bir koşul bulunuyor.


HASTAYA BAKANA DEVLET DESTEĞİ

Devlet yakın akrabasına bakan vatandaşlara aylık evde bakım maaşı ödemesi yapıyor. Bu desteği almak için hastanın belirli bir oranda kendi bakımını yapamaması ve hastanın bakılacağı evin hane gelirinin belirli seviyenin altında olması gerekiyor. Bu destek ödemeleri her ay yapılıyor ve aylık 1305 TL ödeniyor. Başvurular Aile Bakanlığı İl Müdürlüklerine yapılabilir.

EMEKLİ OLAMAYANA TOPLU PARA

Devletin sağladığı bir diğer destek emekli olamayanlara. Emekli olamayan vatandaşlara yatırmış oldukları primleri geri alabilirler. Sigortalı bir işte çalışmayan, kendi işini yapmayan, emekli olmak için yaş ve gün şartını sağlamış ama prim ödemesi eksik olan vatandaşlara yapılan bu ödemeler toıplu halde SGK tarafından yapılıyor. Başvurular SGK Müdürlüklerine yapılabilir.

YAŞLI VATANDAŞLARA 2022 AYLIĞI

Aylık düzenli geliri olmayan, sosyal güvencesi bulunmayan yaşlı vatandaşlara aylık maaş ödenir. 65 yaş aylığı yada yaşlılık maaşı olarakta bilinen 2022 aylığı aylık 637 TL olarak yapılıyor. Bu ödemeler için 65 yaşından büyük olmak ve gelir seviyesinin düşük olması şartları bulunuyor.

65 Yaş Aylığı Başvuruları Nasıl Yapılır?

65 yaş aylığı almak isteyen vatandaşlarının ikamet ettikleri bölgede bulunan kaymakamlıklar aracılığı ile başvuru yapacakları ifade edilir. Kimlik kartları ile kaymakamlar bünyesinde hizmet veren sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına müracaatlar gerçekleştirilebilir.

Sağlık durumlarının elverişsiz olması halinde ise vasileri aracılığı ile bu başvuru yapılabilir.

65 Aylığı Miktarı Ne Kadardır?

65 aylığı için yapılan ödemeler her yıl değişiklik gösterir. Hesaplamalar asgari ücret üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bu süreçte 2020 yılı için 65 aylığı 673 lira olarak belirlenmişti. Ödemeler ise Ziraat Bankası aracılığı ile banka hesaplarına yapıldığı gibi PTT şubelerinden de alınabilir.

65 Aylığı Almak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

65 yaş üzeri aylığı alabilmek için kişilerin SSK, Bağkur ya da Emekli Sandığı üzerinden bir sosyal güvenceye sahip olmaması gerekmektedir. Aylık almak için kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması ve 65 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir.

Aylık gelir incelemesinde kişinin eline geçen gelirin asgari ücretin 3'te 1'i oranından az olması da gerekmektedir. Kişinin yardıma ihtiyaç duyması ve düzenli bir gelirinin olmaması gerekmektedir.

Yaşlılık Aylığının Yanı Sıra Evde Bakım Desteği Ödemeleri de Veriliyor!

Yüzde 50 ve üzerinde engele sahip olan vatandaşların evde bakımlarının gerçekleştirilmesi için aylık bazı ödemeler yapılır. Bu ödeme miktarı ise 1.460,71 lira olarak belirlendi. Bu destekten faydalanmak için hane içinde yaşayan kişi sayısının 1.402 liradan az gelire sahip olmaları gerekmektedir. Bu ödemeyi almak için de 65 yaşını doldurmuş olmak ve herhangi bir sosyal güvenceye sahip olmamak gerekmektedir.

Böylece pek çok kişi tarafından bilinmeyen ve bu sebeple faydalanılamayan iki ödemenin toplamında devletten sürekli olarak 2135 lira alınabilir.