Takvim

Bugünkü
Takvim
 • Ekonomi
 • 01.12.2020 09:05
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 01.12.2020 09:05
ABONE OL

2021’de memur ve emekliler ne kadar maaş mı ve ek ödeme alacak? Emekli maaşı ek ödeme ve zam detayları !

Milyonlarca vatandaş Ocak mının ne kadar olacağını merak etmeye başladı. Milyonlarca memur ve emekli vatandaş Ocak ayında yeni zamlı maaşlarını alacak. ayında memur ve memur emeklisi olanlara 3 zam ve 6 aylık yüzde 4'ü aşarsa fark yansıtılacak. Peki memur ve memur emeklisi olanlara ne kadar zam yansıyacak? Enflasyon tahminlerine göre en düşük memur maaşı 3860 TL, emeklilerde ise en düşük 2921 TL olması bekleniyor. Devlet kurumlarında çalışan ve memur emeklisi olan vatandaşlar kapsamında yüzde 4 net zam alacaklar. Bunun yanında son 6 aylık enflasyon oranlarının yüzde 4'ün üzerinde olması durumunda ise maaşlara o farkta yansıtılacak. Peki Ocak zammı ile birlikte , Bağkur ve memur emeklilerine ne kadar zam yapılacak? Son gelişmeler nelerdir?

Emekli maaşı ek ödeme ve zam detayları son dakika! İşte zam oranları

Memur ve emekli maaşlarına, 2021 Ocak ayında zam ve enflasyon farkı da 4'ü aşarsa farkı yansıtılacak. Ocak'ta hakem kurulu kararı kapsamında yüzde 3 zam görünürken, enflasyon farkı ile bu oran artabilecek. 2021'de memur ve emekliler ne kadar maaş zammı alacak? Sorusu gittikçe daha fazla önem kazanıyor. Maaşların belirlenmesinde uygulanan veri ise enflasyon oranları. Memur emeklileri ile SSK emeklileri için oldukça önemli olan enflasyon oranları maaşlara yapılacak zammın tutarını belirliyor. Bu nedenle hem emekliler hem de memurlar enflasyonu yakından izliyor. Peki SGK ve Bağkur emeklileri ek ödeme ve zam detayları ne oldu?


ENFLASYON TAHMİNİ KAÇ OLACAK?

2020'nin ikinci 6 aylık dönemindeki enflasyon yüzde 4'ü aşarsa, aşan kısım zam oranına eklenecek. Merkez Bankası'nın son beklenti anketindeki yüzde 10.82'lik enflasyon tahmini, 2020'nin ikinci yarısındaki enflasyonun yüzde 4.79 olarak gerçekleşebileceğini gösteriyor.

Bu tahmine göre, Ocak zammı yüzde 0.79 enflasyon farkıyla yüzde 3.79'a çıkabilecek.

MAAŞLAR NASIL DEĞİŞECEK?

Ocak artışı yüzde 3 olursa en düşük maaş; memurlarda 3 bin 719 liradan 3 bin 830 liraya, memur emeklilerinde 2 bin 814 liradan 2 bin 898 liraya yükselecek. Eğer oran yüzde 3.79'a yükselirse, en düşük memur maaşı 3 bin 860, memur emeklisi maaşı da 2 bin 921 liraya ulaşacak.

   524 TL AİLE YARDIMI

   Memurların aile yardımı da Ocak'ta artacak. Yüzde 3 zam ile eş yardımı 351,09 liradan 361,62 liraya, çocuk yardımı da 0-6 yaş için 77,23 liradan 79,54 liraya, 6 yaş üstü için 38,62 liradan 39,77 liraya çıkacak.

   EMEKLİ MAAŞLARI NASIL BELİRLENİYOR?

   Emekli maaşlarına yönelik gerçekleştirilecek zam oranları memurlar ve işçiler için değişiyor. Devlet kurumlarında çalışan ve memur emeklisi olan vatandaşlar toplu sözleşme kapsamında yüzde 4 net zam alacaklar. Bunun yanında son 6 aylık enflasyon oranlarının yüzde 4'ün üzerinde olması durumunda ise maaşlara o farkta yansıtılacak.

   Özel sektörde çalışan ve 4/A statüsünde yer alan emekliler için ise enflasyon oranları daha önemli. Zira bu çalışanlar için net maaş zam oranı bulunmuyor. Enflasyon oranları yüzde kaç olursa o oranda doğrudan zam uygulanıyor.

   EMEKLİ MAAŞ ZAM ORANLARINA DAİR İLK VERİ AÇIKLANDI

   Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Yeni Ekonomi Paketi kapsamında 2020 yıl sonu enflasyon oranlarına dair hedefler açıklandı. Bakan Albayrak 2020 yılı sonunda enflasyon oranlarının yüzde 10.50 olacağını öngördü.

   Eğer bu hedef gerçekleşirse 2020 yıl geneli enflasyon oranı yüzde 10.50 olacak Yılın ilk 6 ayında oluşan enflasyon oranları yüzde 5.75 olmuştı.. Maaşları etkileyecek olan son 6 aylık enflasyon oranı ise yüzde 4.75 olacak.

   FARK EŞİĞİ YÜZDE 4

   Bu yılın ikinci 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranını gösterecek. 6 aylık enflasyon ne kadar çıkarsa, SSK ve Bağ-Kur emeklileri de o kadar zam alacak. Memurlar ve memur emeklileri ise hakem kurulu kararı kapsamında Ocak'ta yüzde 3 zam alırken, 6 aylık enflasyon yüzde 4'ü aşarsa ayrıca fark da alacak.

   Yüzde 4'ü aşan kısım, memurların ve memur emeklilerinin enflasyon farkını gösterecek.

     TÜİK AÇIKLADI

     Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), dün Eylül ayı enflasyon verilerini açıkladı. Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Eylül'de yüzde 0.97 arttı. Böylece ikinci 6 aylık enflasyonun 3 aylık döneminin verisi belli oldu.

     Yani Ocak zammı için yol yarılandı. Temmuz-Eylül enflasyonu yüzde 2.44 olarak gerçekleşti. 3 aylık enflasyona göre SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranı yüzde 2.44 olarak görünüyor.

     Kesin oran için geriye 3 veri kaldı. Ekim, Kasım, Aralık enflasyonu eklenecek, Ocak artışı ortaya çıkacak. 4 Ocak'ta 15 milyonu aşkın memur ve emeklinin zam oranı da belli olacak.

     2 TAHMİN VAR

     ZAM oranları için ipuçları da var. Yeni Ekonomi Programı'ndaki TÜFE tahminine göre 6 aylık enflasyon yüzde 4.49 olacak.
     Bu durumda Ocak'ta SSK ve Bağ-Kur emeklileri yüzde 4.49, memurlar ve memur emeklileri ise yüzde 3.49 zam alacak.

     Merkez Bankası'nın yaptığı Eylül ayı beklenti anketine göre ise zam oranı SSK ve Bağ-Kur emeklilerinde yüzde 5.4, memurlar ve memur emeklilerinde yüzde 4.4 olabilecek.